Nedoceněné přírodní antibiotikum, které zdobí mnoho zahrad i balkonů

Zdraví 23. dubna 2021 | 10:54 — Klára Sanders
V přírodě se skrývá mnoho pokladů. Například spousta léčivých rostlin, o kterých již víme i o kterých nevíme. Jednou takovou méně známou rostlinou je lichořeřišnice větší. Krásná květina, která v sobě skrývá úžasné léčivé účinky.
Další 3 fotografie v galerii
Lichořeřišnici užívali na různé infekce už staří Inkové / Pixabay

Lichořeřišnice větší je květina, která zdobí mnoho zahrad, skalek i balkonů. Už méně lidí ale ví, že jde zároveň o silné přírodní antibiotikum. Původně tato rostlina s pestrobarevnými květy pochází z Jižní Ameriky. Jestliže vám na zahradě roste, měli byste vědět, že její léčivé účinky jsou skutečně nezanedbatelné. V některých případech si troufne i na zákeřného a obávaného zlatého stafylokoka, kterého je jinak v dnešní době nutné přeléčit i několika druhy antibiotik, než léčba zabere.

Lichořeřišnice a její vliv na zdraví

Lichořeřišnice má antibiotické, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Pomáhá při chronických zánětech plic, a protože působí na stafylokoky, streptokoky, Proteus, E.coli a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Bylina však působí i například proti salmonele. Dokáže si poradit také s plísní na nehtech a oceníte ji rovněž během chřipky, nachlazení, bolestech v krku i při zánětech dýchací soustavy. Že má lichořeřišnice silné antibiotické účinky, dokazuje i fakt, že efektivně působí na všech 46 kmenů stafylokokových bakterií, které způsobují mnohá zanětlivá onemocnění.

Posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zmírňuje kašel. Zároveň podporuje prokrvení. Osvědčila se i při léčbě zánětu prostaty. Účinkuje rovněž proti žaludečním vředům a zánětům vaječníků. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují naši obranyschopnost (imunitu), zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově posilují organismus. Tato bylina také podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a funguje i proti lupům.

Účinné látky

Lichořeřišnice má v lidovém léčitelství pevné místo. Obsahuje totiž látky, které jsou velmi účinnné v boji s bakteriemi i viry. Díky obsahu vitaminu C dokáže skvěle posílit imunitní systém. V lichořeřišnici také najdete glukosinoláty, které jsou pro mnohé živé organismy jedovaté a rostlině slouží jako ochrana před sežráním. Pro lidi však jedovaté nejsou a našemu tělu pomáhají v boji s infekcemi. Antioxidační schopnost mají zase karotenoidy. Dalšími účinnými látkami jsou fenoly, flavonoidy a anthocyanidiny.

Užívání rostliny

Léčivé účinky má květ, nať, listy i semena. Pokud si rostlinu budete chtít nasbírat do zásoby, vydejte se na sběr od června do září (včetně). Bylinu sušte na přímém slunci nebo při umělé teplotě do 40 °C. Při pomalém sušení hrozí zplesnivění. Nať a listy lichořeřišnice lze také použít čerstvé.

Lichořeřišnici je dobré užívat 2x denně - ráno po snídani a odpoledne. Uvolněné látky v našem těle působí přibližně po 2 až 3 hodinách. Optimální dávka je 0,5 gramu na 300 ml libovolné tekutiny a denní dávka by neměla překračovat 1 gram. Neužívejte nalačno.

Léčebná kúra by neměla překročit 6 týdnů, protože obsažené hořčičné oleje mohou podráždit kůži nebo žaludeční sliznici.

Čerstvá do salátů, sušená do čaje

Pokud se nať nebo listy lichořeřišnice rozhodnete konzumovat v čerstvém stavu, přidejte si bylinu třeba do salátu. Má výraznou štiplavou chuť podobnou ředkvičkám. Výborná je také ve vaječné nebo sýrové pomazánce.

Semena mají pálivou chuť a můžete je pojídat čerstvá přímo z rostliny. Nebo je přidejte do salátů nebo pomazánek, chutná jsou i na chlebu s máslem. A pokud máte rádi kapary, zkuste si mladá a ještě nedozrálá semena lichořeřišnice naložit do octa, mají podobnou chuť.

Ze sušené, ale i čerstvé lichořeřišnice si můžete připravit léčivý čaj. Vrchovatou lžičku sušených květů nebo 2 lžičky čerstvých listů zalijte šálkem horké vody, nechejte asi 10 minut louhovat a přeceďte. Čaj popíjejte 3x denně.

Nežádoucí účinky

Nežádoucích účinků se bát nemusíte. Jen velmi výjimečně může dojít k mírným žaludečním obtížím z důvodu citlivosti na obsažené silice. Lichořeřišnici mohou bez obav užívat i těhotné a kojící ženy, opatrné by měly být pouze v případě výrobků obsahujících alkohol. Jestliže trpíte žaludečními vředy nebo ledvinovým onemocněním, poraďte se před užíváním se svým ošetřujícím lékařem. Psali jsme také: Sluníčka se zatím moc nedočkáme. Doplňte důležitý vitamin D jinak

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Příběh i-Cockpitu, aneb nejodvážnější rozhodnutí Peugeotu

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu