Mateřídouška vám pomůže s nadýmáním, bolestmi hlavy, akné i nespavostí. Nasbírejte si ji do zásoby
V dobách minulých na mateřídoušku nedal dopustit třeba římský císař Augustus Octavianus. Práškem z roztlučené nati si jeho vojáci potírali zranění, protože věřili, že jim mateřídouška pomůže zastavit krvácení. Dnes se využívá hlavně k léčbě kašle, nachlazení nebo ke zklidnění nervů. Umí toho ale daleko více.
"Léčivá je nadzemní nezdřevnatělá nať, která se odřezává v době květu, tedy v době od června do září. Při sbírání dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Okamžitě po sesbírání rostlinu sušte ve stínu, nejlépe na půdě s dobrou výměnou vzduchu," radí známá bylinkářka Radka Svatošová.
Co mateřídouška obsahuje
- silice (thymol, karvakrol, linalol)
- třísloviny
- flavonoidy
- hořčiny
- organické kyseliny
- minerální látky
Thymol a karvakrol působí antisepticky čili proti různým bakteriím, virům a parazitům. Třísloviny a flavonoidy zase mají pozitivní vliv na trávicí systém.
Je dobrá čerstvá i sušená
Pokud máte mateřídoušku po ruce, určitě si z ní můžete uvařit třeba čaj. Nebo ji použijte místo koření k dušené či grilované zelenině, ale i rybám nebo masu. Pokud však můžete, určitě si ji natrhejte i do zásoby. Jakmile budete nemocní, můžete její moc vyzkoušet.
Dobré je, že se nemůžete splést, pro léčivé účinky lze totiž sbírat a sušit nať všech druhů mateřídoušky. Bylinkáři doporučují sbírat mateřídoušku ideálně za slunečného počasí a nejlepší jsou natě v počátku květu, kdy je koncentrace silic nejsilnější.
Bylinku lze sušit buď zavěšením nebo ji rozprostřete ve slabých vrstvách na speciální hustá síta, případně na papírem vyložené desky. Pokud sušíme nad umělým teplem, neměla by teplota překročit 35 °C. Suché bylinky uchováváme v uzavřených nádobách, chráněných před sluncem a vlhkem. "Dobře usušená mateřídouška si zachovává původní barvu a vůni," podotkla Svatošová. O tom, že se mateřídouška hodí vysadit i do spár venkovní dlažby, jsme psali zde.
Léčivé účinky
Co se týká léčivých účinků, má mateřídouška opravdu široké uplatnění. Na co vše ji lze použít?
- onemocnění průdušek
- zažívací potíže
- dobré trávení
- nespavost
- bolesti hlavy
- závratě
- nervové slabosti
- záněty v ústech
- záněty na kůži
- revmatismus, svalové bolesti
- žaludeční koliky a nadýmání
- záněty močových cest
- zápach z úst
- akné