Modro-fialové potraviny jsou nejzdravější, s hubnutím pomohou oranžové

Zdraví 15. srpna 2021 | 08:04 Marcela Plachá
I na barvě záleží. Tmavé potraviny dle lidové medicíny obvykle zahřívají, světlé obvykle ochlazují. Proto je v zimě vhodnější pít červené víno a v létě bílé…. Ovšem, ne vždy je barva rozhodující. Podle tradiční dietetiky je také velmi důležité, jak se potravina zpracovává, protože to ji může zcela změnit.
Další 4 fotografie v galerii
Jídelníčku často chybí pestrost a luštěniny / Depositphotos

Tradiční dietetika se dlouhodobě věnovala studiu barvy potravin. Zdá se, že nejlepší jsou ty modro-fialové. „Patří mezi nejsilnější antioxidanty. Navíc snižují výskyt srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a co víc, zpomalují stárnutí. Vhodné modré potraviny jsou lilek, fialové hrozny, švestky, brusinky, borůvky, ostružiny, řepa,“ uvádí ve svých knihách dietetik Paul Pitchford.

Kdy jíst žluté potraviny

Kdo trpí zácpou, měl by jíst zejména žluté potraviny a vyhýbat se modro-zeleným. Žluté potraviny stimulují peristaltiku, zatímco modrá barva chladí a stahuje. Žluté potraviny pomáhají čistit organismus. Hlavní oblastí působení jsou střeva, játra, stejně tak i ledviny nebo žlučník. Žluté potraviny také velmi dobře ovlivňují lymfatický systém. Mezi zdravé žluté potraviny patří banány, kukuřice, citrony, žlutá paprika, ananas, broskve, nektarinky, žloutky, papája.

Zelená a modrá spolu

Lidem se záněty více prospívají modré nebo zelené potraviny bohaté na chlorofyl, železo a kyselinu listovou. Zelené potraviny zlepšují kvalitu krve, a tak lépe zásobují organismus kyslíkem. Dále však zelené potraviny obsahují takzvaný lutein, který umí zlepšovat zrak. Mezi top zelené potraviny patří brokolice, špenát, pórek, mangold, růžičková kapusta, hroznové víno, avokádo, zelí, salát.

Na cholesterol a cévy platí červená

Kombinace potravin, které mají červenou barvu, je skvělá třeba v případě, kdy chcete zlepšit krevní oběh, kdy chcete eliminovat problémy se srdcem, nebo je vaším cílem zlepšit krevní tlak, který ovlivňují ucpané žíly a cholesterol. Červené zelenině dává její krásnou barvu lykopen. Lykopen je karotenoid, který může snížit riziko srdečních onemocnění, nabízí určitou ochranu před rakovinou prostaty a dokonce udržuje pokožku hladší. Mezi červené potraviny patří červená paprika, rajčata, červené zelí, bobuloviny, třešně, maliny, vodní meloun, granátová jablka, červená čočka, červené fazole, jahody.

Pro hubnutí oranžová

Oranžové potraviny mohou pomoci při spalování tukových zásob. Čistí játra, podporují činnost ledvin, snižují cholesterol a také tlak. Vhodné oranžové potraviny jsou mrkev, dýně, meruňky, mango, ananasový meloun, pomeranč, mandarinky, sladké brambory batáty. Oranžové potraviny jsou plné karotenoidů, který se v těle změní na vitamin A. Vitamin A je potřebný pro růst buněk, imunitní funkce a dobré vidění.

Bílá pro kuřáky či astmatiky

Bílá barva snižuje krevní tlak i cholesterol a slouží jako prevence proti chřipce. Bílé zbarvení způsobují anthokyaniny. Do bílé skupiny patří rýže, květák, tvaroh, brukev, pórek, jarní cibulka, čekanka, mléko. Za favorita z oblasti bílých druhů zeleniny je považován česnek, který je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Bílé potraviny se užívají při léčbě plic.

Základem jídelníčku mají být neutrální potraviny

Potraviny neutrální povahy harmonizují organismus a vyživují tělo. Potraviny s neutrální povahou lze jíst celý rok a doporučují se v hojném množství, i když maso ideálně pouze obden, u horkých typů stačí 2x týdně:

  • rýže
  • brambory
  • meruňky a broskve
  • soja
  • máslo
  • fazole a čočka
  • kukuřice
  • mrkev a červená řepa
  • kachní, krůtí, telecí a vepřové maso

Povaha potravin ukazuje, jak se bude potravina chovat v organismu. Například zelený či bílý čaj je povahy studené. I v horké podobě vyvolají v těle ochlazení a jsou tedy vhodné během horkých letních dnů. Naopak typicky horkou potravinou je čerstvý zázvor, který rychle prohřeje organismus a vyvolá pocení.

V dnešní době je velmi populární voda s citronem, ale protože je citron chladné povahy, měl by se užívat hlavně v létě. "V zimě oslabuje. Horkokrevným lidem bude popíjení vody s citronem příjemné i v zimě. Navíc svou povahou citron pomáhá játrům odvádět z těla škodliviny. Paradoxně se ale nedoporučuje u zimních nachlazení, kdy je potřeba se vypotit," vysvětluje dietolog Paul Pitchford.

Z hlediska tepelné povahy potravin má daleko větší smysl jíst ovoce a zeleninu, když právě roste, tedy v létě či na podzim. "Ovoce je navíc třeba konzumovat v rozumné míře, protože ochlazuje a jeho nadmíra může způsobit průjmy. Ideální úpravou potravin včetně ovoce a zeleniny je mírné povaření. Syrové jídlo je všeobecně příliš stimulující," domnívá se Pitchford s tím, že lidé se obvykle pro něco nadchnou, přeženou to, a pak se snadno stane, že se potravou příliš ochladí, nebo naopak příliš zahřejí. Je třeba být citlivý a vnímavý. O tom, jak se lépe stravovat a být štíhlí, jsme psali také zde.

Zdroj: tradicni-terapie.cz, prozeny.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendy českého průmyslu jsou k vidění v tatrováckém muzeu. Vyhrálo první cenu v soutěži muzeí

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Zavřít reklamu