Přírodní nápoj, který čistí plíce, uvolní průdušky a zlepšuje imunitu. Vyrobit si jej můžete doma ještě dnes

Zdraví 26. října 2021 | 13:28 — Zuzana Procházková
Kouř z cigaret, výfukové plyny, smog, výpary z čisticích prostředků nebo například spory plísní. To vše velmi negativně ovlivňuje zdraví plic a dýchacího ústrojí. Pokud se dlouhodobě člověk vystavuje znečištěnému prostředí, pak dýchací systém zanáší a dostaví se zdravotní komplikace. Zkuste proto včas začít s prevencí. Jednou z nich je přírodní nápoj ze dvou zdravotně prospěšných potravin.
Další 3 fotografie v galerii
Nepodceňujte ani ty nejmenší příznaky plicního obstrukčního onemocnění dýchací soustavy / Shutterstock

Úroveň znečištění je v mnoha částech světa nebezpečně vysoká. Data publikovaná Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) odhalují, že 9 z 10 lidí dýchá vzduch, který je vysoce škodlivý. Dle studie WHO, zemře každý rok 7 milionů lidí na následky znečištěného ovzduší. Je to z toho důvodu, že toxické částice ve vzduchu pronikají hluboko do plic a celého kardiovaskulárního systému, kdy později způsobí nemoci jako mrtvice, srdeční onemocnění, rakovinu plic nebo chronickou plicní obstrukční nemoc.

Rizikové a přehlížené onemocnění CHOPN

Právě chronická plicní obstrukční nemoc (CHOPN) je jedním z nejčastěji podceňovaných onemocnění dýchací soustavy. Postižení ustavičně pokašlávají, jsou dýchaviční i při minimální zátěži, a stejně se k doktorovi nevydají. Až v pozdějším stádiu, kdy se příznaky zhorší a potíže jsou velké, pak odbornou pomoc vyhledají. To už však často bývá pozdě, neboť je choroba v pokročilém stadiu.

Jak CHOPN včas rozpoznat

I ty nejmenší příznaky plicního obstrukčního onemocnění dýchací soustavy není dobré podceňovat. Proto pokud zpozorujete některý z následujících příznaků, vydejte se k lékaři.

  • Dušnost, nejprve při větší zátěži, později i při malé.
  • Neustále zahleněné dýchací trubice.
  • Častý kašel.
  • Pocity tlaku na hrudi.
  • Sípání.
  • Únava, nevýkonnost.

Prevence pro zdravé plíce

Nejlepším způsobem, jak udržet plíce a celou dýchací soustavu zdravou, je prevence a dodržování zdravého životního stylu. Proto se vyhýbejte tabákovému kouři, ať už v pasivní či aktivní podobě, cvičte, pohybujte se v přírodě a zdravě se stravujte. Kromě toho si můžete pomoci přírodním nápojem ze zázvoru a česneku, který má blahodárné účinky na zdraví plic.

Přírodní nápoj z česneku a zázvoru

Dle tradičního čínského léčitelství zázvor zahřívá plíce a tlumí kašel. Kromě toho dokáže zastavit zvracení, zlepšuje trávení a podporuje imunitu. Působí preventivně i proti nachlazení a chřipkám. Česnek zase skvěle snižuje hadinu LDL cholesterolu a má antimikrobiální účinky, jak proti parazitům, bakteriím, tak houbám. Česnek navíc obsahuje antioxidant zvaný alicin, který ničí volné radikály a pomáhá při astmatu.

Výroba nápoje k čištění plic

Na výrobu nápoje budete potřebovat 2 hrnky vody, 2 stroužky česneku, 10 gramů nastrouhaného čerstvého zázvoru, 3 kuličky černého pepře, med, špetku chilli a skořice. Všechny suroviny krom medu dejte do hrnce a přiveďte k varu. Poté stáhněte a vařte na mírném plameni 10 minut. Nakonec nápoj přeceďte, oslaďte medem a pijte v ideálním případě vždy ráno na lačno. Dále čtěte: Přírodní lék našich babiček na čištění tepen. Stačí tři týdny užívaní a pocítíte rozdíl.

Zdroj: who.int, nytimes.com, bbc.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus komplikuje situaci natěšeným lyžařům. Za jakých podmínek a kam vyrazit?

Koronavirus komplikuje situaci natěšeným lyžařům. Za...

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus...

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Zavřít reklamu