Atopický ekzém nejvíc trápí malé děti. Jak proti němu bojovat a na co se v péči o pokožku zaměřit

Zdraví 07. prosince 2021 | 13:15 — Kateřina Kofroňová
Jedním z nejčastějších kožních onemocnění u dětí je atopický ekzém, postihuje přibližně 20 až 30 procent dětí. Nejčastěji v prvních pěti letech. Při jeho vzniku hraje roli často genetická predispozice - ekzém nebo astma u jednoho z rodičů či sourozenců. Proto by rodiče, kteří ekzém mají, měli věnovat větší pozornost a péči o pokožku kojence.
Další 1 fotografie v galerii
V dnešní době trápí ekzém mnoho dětí / Shutterstock

U „rizikových skupin“ dětí je důležité častější promazávaní kůže, ideálně přípravky na ekzém z lékárny nebo přírodní kosmetikou, např. kokosovým olejem. Je dobré omezit časté koupání. Voda pokožku vysušuje. Vhodné je, aby miminko nosilo bavlněné a prodyšné oblečení. Pokud se dítě v noci škrábe, dávejte mu bavlněné rukavičky nebo speciální pyžama se zašitými rukávky.

Vznik ekzému může také urychlit pobyt v prašném prostředí. Důležitá je i strava. Samozřejmě nejlepší variantou je kojení a postupné a opatrné zavádění mléčných výrobků a některého ovoce.

Atopický ekzém může trápit i v dospělosti

Projevy atopického ekzému v dospělosti se nejčastěji objevují u lidí, kteří trpěli ekzémem nebo alergickým onemocněním v dětském věku. Přibližně 10 % ze všech dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. První obtíže až v dospělosti jsou poměrně vzácné. Častější schéma je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění a až v dospělosti se změní v klasický ekzém.

Atopický ekzém je dlouhodobé a dědičné, kožní onemocnění. Hlavním faktorem je dědičná predispozice v součinnosti s dalšími vnějšími a vnitřními faktory. Nedostatečná tvorba kožních tuků vede k narušení ochranné kožní bariéry, ta usnadňuje pronikání mikroorganismů, aktivaci imunitních buněk, a vede tak k zánětu a svědění. Je třeba si však zároveň uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní onemocnění.

Zázračný krém nehledejte

Pokud u dětských pacientů přetrvává ekzém i v dospělosti, bývají jeho dispozice pak doživotní. Na ekzém bohužel neexistuje zázračný lék, který ho jednou provždy vyléčí tak, aby se již nevrátil. Je ale možné správným výběrem péče ekzém udržovat v klidové fázi co nejdéle a eliminovat časté vzplanutí.

Jak proti ekzému bojovat v dospělosti?

Nejdůležitější je zabezpečit zdraví atopické pokožky dlouhodobou péčí za pomocí zvláčňujících krémů schopných pokožku důkladně promastit. Ty jsou základem péče o kůži. Je možné je používat denně, a to bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Hydratují a promastí pokožku, zlepší bariérovou funkci kůže a potlačí ekzém.

Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Správnou péči o pokožku dokážeme příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění. Výbornou složkou v krémech pro atopickou pokožkou je pak urea, která kromě hydratačního účinku působí i proti svědění. Dalšími vhodnými složkami jsou glycerin, ceramidy, kyselina linolová či mandlový olej.

Dobře čtěte obaly

Naopak je i mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Proto je důležité číst složení přípravků na obalu. Plno složek především v produktech osobní hygieny může dráždit citlivou pokožku a narušovat přirozenou mazovou vrstvu. Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku, a ekzém tak zhoršují. Pozor také dávejte na obsah pěnivých látek či konzervantů. Důležitý je také výběr make-upu. Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery, ať zjistíte, zda pokožku nedráždí. Dále čtěte: S kuřecí kůží vám váš dermatolog neporadí. Zbavit se jí ale můžete.

Zdroj: TZ Perfect Clinic Dermatology, nhs.uk.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu