Dopřejte si tyto potraviny těsně před spaním. V noci díky nim nebudete mít hlad a nepřiberete ani gram tuku

Zdraví 27. prosince 2021 | 14:00 Zuzana Procházková
Máte ve zvyku těsně před spaním něco jíst a s prázdným žaludkem byste nikdy neusnuli? Pak nejste rozhodně jediný. Bohužel však tyto návyky nemají úplně nejlepší vliv na vaši váhu. Pokud tedy přeci jen potřebujete před spaním něco zakousnout, volte potraviny, kvůli kterým nepřiberete - naopak vám pomohou zhubnout.
Další 3 fotografie v galerii
Rozmyslete si dobře, co před spaním sníte / Shutterstock

Je dobře známo, že pravidelné stravování ve večerních či nočních hodinách může vést k přibírání na váze. To platí zejména v případě, že si dopřáváte potraviny s vysokým obsahem rafinovaných cukrů nebo tuku, jako je pečivo, polotovary, sladkosti nebo brambůrky. Tyto potraviny sice rychle uspokojí vaše chuťové buňky a hlad, ale získanou energii během spánku nijak nevyužijete, a tedy se tyto kalorie uloží do tukových zásob.

Odborníci však zastávají ten názor, že není nejlepší jít spát vyloženě hladový. Rozhodně by vám při usínání nemělo kručet v břiše. Co si tedy dát před spaním, aby se vám získané kalorie během noci neukládaly do tukových zásob? A co kdyby vám snědené potraviny ještě navíc pomohly přes noc zhubnout?

Kvalitní bílkoviny před spaním

V zahraniční studii, která byla publikována v roce 2018 v odborném časopise British Journal of Nutrition, vědci z Florida State University zjistili, že konzumace 30 gramů kvalitních bílkovin zhruba půl hodiny před spaním má velmi pozitivní dopad na činnost metabolismu. Přestože tato studie byla provedená na malém vzorku dvaceti aktivních žen, byla první studií, která prozkoumala působení bílkovin v celozrnných potravinách, nikoli v proteinových koktejlech a jiných proteinových doplňcích, jako tomu bylo v předchozích studiích.

Alternativa tvarohu

Jestliže nejste fanouškem tvarohu, volte jako zdravou svačinku před spaním například nakrájené libové kuřecí maso, tofu, vařená vejce nebo malou hrst mandlí. Tyto potraviny poskytnou potřebnou energii, podpoří metabolismus, a tak pomohou zhubnout.

Ořechy pro lidi s intolerancí na laktózu

Mandle nebo vlašské ořechy jsou jedny z nejzdravějších ořechů. Velmi se hodí jako večerní svačinka pro osoby, které mají intoleranci na laktózu nebo pro ty, kteří zkrátka nechtějí žádné mléčné výrobny pozřít. Ořechy mají obecně vysoký obsah zdravých tuků, jsou také kvalitním zdrojem bílkovin, vitaminů a minerálů. Je však důležité stále myslet na to, že jsou ořechy velmi kalorické a jedna hrstka opravdu postačí.

Vyzkoušejte mozzarelu

Pokud jste však fanouškem mléčných výrobků, dejte si před spaním mozzarelové tyčinky. Mají kolem 100 kalorií na 100 gramů a tato dávka vám poskytne šest gramů bílkovin s pouhým jedním gramem sacharidů. Jako bonus dostanete do těla i vápník a vitamin D. Dále čtěte: Vyrobte si přírodní elixír z česneku podle tibetských lékařů. Vyléčí tělo a při dlouhodobém užívání prodlouží život.

Zdroj: British Journal of Nutrition, thehealthy.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jsou jeho filmové dny sečteny? Brad Pitt se zamýšlí nad svou kariérou

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zavřít reklamu