Zdravé tuky, probiotické doplňky a další způsoby, jak rychle posílit přirozenou obranyschopnost vašeho těla

Zdraví 08. ledna 2022 | 22:57 — Zuzana Procházková
Chladné zimní období je pro lidskou obranyschopnost velkou zkouškou. Ti, kdo mají oslabenou imunitu, se téměř nikdy nachlazení či jiným virózám nevyhnou. K posílení přirozené obranyschopnosti však stačí několik malých změn týkajících se zejména stravování a životního stylu.
Další 3 fotografie v galerii
Během zimy a podzimu je potřeba posílit přirozenou obranyschopnost / Depositphotos

Během zimy a podzimu se mnoho z nás potýká s únavou, častým nachlazením nebo například s různými kožními vyrážkami. Příčinou těchto problémů bývá oslabená obranyschopnost, kdy tělo těmito projevy dává najevo, že je něco v nepořádku a že potřebuje pomoci. Imunitní systém totiž funguje jako ochranná vesta, která naše tělo chrání před viry, bakteriemi a parazity. Pokud funguje, jak má, pak vás žádná viróza nepoloží.

Jak zavčasu rozpoznat oslabenou imunitu

Oslabený imunitní systém lze rozpoznat podle následujících nejčastějších příznaků.

  • Nachlazení: Rýma a kašel není v zimě nic neobvyklého. Jestliže jste však každou chvíli nemocní, je na místě posílit imunitní systém.
  • Afty, opary a ekzém: Pokud se vám opakovaně tvoří afty, opary nebo se potýkáte s ekzémem, je s největší pravděpodobností narušena vaše imunita.
  • Zhoršená kvalita spánku: V případě, že se jen málokdy vyspíte kvalitně, je zřejmé, že vaše tělo nefunguje tak, jak by mělo. Špatný spánek jde ruku v ruce s oslabenou imunitou.
  • Špatně se hojící rány a modřiny: Jedním z nejčastějších projevů oslabené imunity je fakt, že se vám velmi špatně hojí rány. Stejně tak se vám mohou i po lehkých úrazech či upadnutí tvořit ihned modřiny.
  • Střevní problémy: Ve střevech se ukrývá více jak 70 % imunity. Jestliže se však téměř neustále potýkáte s nadýmáním, bolestí žaludku, zácpou nebo průjmem, pak je na místě to začít řešit.

Imunitu můžete posílit i vy samotní, a to zejména změnou stravy a životního stylu. Zaměřte se na následujících pět způsobů.

Dostatek spánku

Spánek a imunita spolu úzce souvisí. Zahraniční studie, která byla provedena na vzorku 164 zdravých dospělých lidí, zkoumala vliv délky a kvality spánku a četnost onemocnění. Bylo zjištěno, že u lidí, kteří spali méně než 6 hodin každou noc, byla větší pravděpodobnost nachlazení než u těch, kteří spali 6 hodin nebo více každou noc. Nedostatečný spánek tedy může zvýšit riziko onemocnění. Většina dospělých by měla spát alespoň 7 hodin za noc.

Zaměření se na jídelníček

Ovoce, zelenina, ořechy, luštěniny či celozrnné potraviny jsou bohaté na vitaminy, minerály, vlákninu a antioxidanty, které posilují imunitní systém. Antioxidanty v těchto potravinách pomáhají snižovat záněty, neboť bojují proti volným radikálům. Vláknina zase podporuje trávení a tvorbu prospěšných bakterií ve střevech.

Zdravé tuky

Zdravé tuky, jako například ty, které se nacházejí v olivovém oleji a lososu, mají velmi prospěšný vliv na lidský organismus. Je to z toho důvodu, že tyto zdravé tuky jako olivový olej a omega-3 jsou vysoce protizánětlivé, bojují tak proti chronickým zánětům, které konstantně ničí váš imunitní systém.

Fermentované potraviny a probiotické doplňky

Fermentované potraviny jsou bohaté na zdraví prospěšné bakterie zvané probiotika, které osídlují váš trávicí trakt. Mezi tyto potraviny patří bílý jogurt, kysané zelí, kimchi nebo kefír. Ve 28denní studii zkoumali vědci na 152 lidech infikovaných rhinovirem účinky užívání protiotik. U těch, kteří užívali probiotika Bifidobacterium animalis, se vyskytla silnější imunitní odpověď a nižší hladiny viru než u těch, kteří probiotika neužívali.

Omezte bílý cukr

Bílý cukr a jiné rafinované sacharidy mohou přispívat k nadváze a obezitě. Obezita rovněž zvyšuje riziko výskytu různých onemocnění. Podle zahraniční studie na přibližně 1 000 lidech měli lidé s obezitou, kterým byla podána vakcína proti chřipce, dvakrát vyšší pravděpodobnost, že stále dostanou chřipku, než tomu tak bylo u jedinců bez obezity, kteří vakcínu dostali. Dále čtěte: Dopřejte si celer každý den. Snižuje krevní tlak, cholesterol a léčí zánětlivá onemocnění.

Zdroj: pubmed.gov, pubmed.gov, pubmed.gov.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu