Stojí jen pár korun, jeho účinky jsou k nezaplacení. Droždí má velmi pozitivní vliv na pleť, nervy i zažívání

Zdraví 26. února 2022 | 08:07 Anna Novotná
Poklad pro naše tělo. Tak by se dalo mluvit o droždí. Má úžasné účinky na lidské zdraví, navíc je mimořádně levným, dostupným a účinným přírodním léčivem. Jen pro začátek - věděli jste o tom, že droždí působí jako přírodní antidepresivum? Díky vysokému obsahu vitaminu B pomáhá proti úzkosti, prudkým změnám nálad a nervozitě.
Droždí je tradiční surovina používaná v pekárnách i v domácnosti pro kypření kynutých těst / Depositphotos

Za droždí jsme údajně vděční Egypťanům, kteří ho objevili náhodou v 5. století př. n. l., když zapomněli dát již připravené těsto péct. Po několika hodinách zjistili, že těsto několikrát zvětšilo svůj objem. Samotný objev kynutí byl vysvětlen o mnoho století později díky Louisi Pasteurovi. Ten v roce 1857 dokázal, že kynutí je způsobeno živými organismy.

Droždí je však výborným pomocníkem nejen v kuchyni při kynutí těsta, ale skvěle dokáže ovlivnit i lidský organismus.

Vysoký obsah vitaminu B je jeho jedna z největších předností. Droždí je bohatým zdrojem důležitých vitaminů celé skupiny B, jako je riboflavin, thiamin nebo niacin. Právě proto je lékem na spoustu neduhů. Účinky droždí na zdraví potvrzují i zahraniční studie.

S čím vám droždí může pomoci

 • Upravuje trávení, zlepšuje vylučování stolice.
 • Příznivě ovlivňuje i ​​imunitní systém.
 • Působí při nechutenství.
 • Pomáhá při kožních problémech.
 • Zlepšují stav nehtů a vlasů.
 • Regeneruje tělo.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Působí hojivě.
 • Hodí se při zvýšené únavě, depresích.
 • Pomůže při nespavosti, nervozitě.
 • Podporují funkci jater, ledvin.

Podle odborníků má droždí nejlepší účinek, když ho konzumujete s vodou či mlékem těsně před spaním. Proč právě v tento čas? V noci se tělo regeneruje a jakákoli podpora se mu tedy hodí ještě víc než kdykoli během dne.

Maska vrátí vlasům lesk a pružnost

Chcete-li svým kadeřím dopřát lesk a pružnost, stačí, když do teplého mléka rozdrobíte dvě lžíce kvasnic a necháte chvíli odpočívat. Pak vmíchejte půl kelímku jogurtu a dvě lžíce medu. Směs naneste na vlhké vlasy a zafixujte fólií. Po hodině masku smyjte. 

Prasklé koutky úst

Pokud vám často praskají koutky rtů, nenajdete lepšího parťáka k tomu, aby se vše napravilo. Vitamin B, který droždí ve velké míře obsahuje, totiž rychle regeneruje.

Na prasklé koutky si doma můžete připravte snadnou mastičku. Z rozdrobeného droždí a kapky olivového oleje uděláte kašičku a tu pak nanesete na postižené místo. Rána se brzy zacelí.

Maska z droždí pomůže v boji s pupínky

Trápí vás pupínky? Pleťová maska z droždí rozhodně stojí za vyzkoušení.

Kostku droždí smícháte opět s trochou teplého mléka. Směs, která z toho vznikne, nanesete na obličej a necháte 20 až 30 minut působit (než zaschne). Poté masku sloupněte a omyjte pleť vlažnou vodou. 

Pro lepší náladu i zažívání

Kromě toho, že se kvasnice využívají v kuchyni a v péči o vlasy a pleť, prospívají samy o sobě také celkovému zdraví. Často se užívají ve formě doplňků stravy. Díky obsahu chromu pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi, což ocení nejen diabetici.

Droždí obsahuje i probiotika potřebná pro správné trávení a zažívání. Pomáhá tak udržovat správné fungování zažívacího traktu, zvyšuje hladinu energie, zatočí s úzkostmi, posílí imunitní systém, a to vše jen za pár korun.

Psali jsme také: Ztráta paměti není prvním příznakem demence, jak si mnozí myslí. Rychlý test odhalí její příchod až o 10 let dříve.

Zdroj: medicalnewstoday.com, rehabilitace.info, diycosmetics.net.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záhadná hvězda přežila kolosální vesmírný výbuch. Svítí ještě jasněji než předtím

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Zavřít reklamu