Brambory je dobré konzumovat pravidelně. Obsahují nespočet živin, zlepšují trávení a navíc dobře zasytí

Zdraví 22. května 2022 | 16:43 — Pavla Krejčí
Brambory jsou jednou z nejzákladnějších surovin při konzumaci. Není vůbec složité je vypěstovat a hlavně – obsahují nespočet živin. Jaké přínosy mohou mít na vaše zdraví?
Brambory obsahují nespočet vitaminů. / Pixabay

Zlepšují trávení

Brambory obsahují rezistentní škrob, který má vysoký podíl na zlepšování trávení. Jakmile se dostane do tlustého střeva, konzumují ho tělu prospěšné střevní bakterie. Ty ho následně přeměňují na butyrát mastné kyseliny. Dle studie butyrát snižuje zánět tlustého střeva, ale také posiluje jeho obranyschopnost. 

Plné vitamínu

Brambory jsou neskutečným zdrojem spousty vitamínů a minerálů. Především slupka obsahuje nejvíce vitaminů, proto se doporučuje konzumovat brambory celé. Samozřejmě závisí na dané odrůdě, každá disponuje jiným nutričním obsahem.

Jedna brambora bez slupky poskytne více než 40 % doporučené denní dávky vitamínu C, asi polovinu vitaminu B6 potřebného na den a mnohem více draslíku než banán. Brambory rovněž obsahují množství hořčíku, vápníku a kyseliny listové.

Obsahují antioxidanty

V bramborám nalezneme sloučeniny (flavonoidy, karotenoidy a fenolové kyseliny), které působí jako antioxidanty. Jejich funkcí je neutralizovat potenciální zdraví škodlivé volné radikály. Pokud se hromadí, způsobují chronická onemocnění jako je cukrovka, rakovina nebo srdeční choroby. Studie dokonce dokazuje, že barevnější brambory oproti bílým disponují až 4x více antioxidanty. 

Mimořádně zasytí

Brambory jsou výživné, zdravé a také vás skvěle zasytí. Takové potraviny jsou vhodné k hubnutí nebo regulaci konzumování, jelikož potlačují pocit hladu. Spekuluje se o tom, že protein, inhibitor bramborové proteinázy 2 (PI2), přítomný v bramborách, omezuje chuť k jídlu. Psali jsme také: Začněte skvěle hned po ránu: Tipy na zdravá smoothie, která zvládnete během pár minut

Autorský článek, další zdroj: healthline.com 

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Seriálová hvězda Radim Fiala alias doktor Hanák: Praktikuji rozumný adrenalin

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu