Využijte sílu přírody a zařaďte léčivé byliny do svého života. Pětice, kterou se vyplatí mít stále po ruce

Zdraví 06. srpna 2017 | 13:18 — Monika Moorová
Léčivé byliny mají na lidský organismus spoustu blahodárných účinků, a tak jsou již od pradávna součástí lidové a přírodní medicíny. Recepty na výrobu mastí, tinktur nebo čajů se předávají z generace na generaci.
Dalších 13 fotografií v galerii
Už naše babičky zkrátka věděly, že bylinky jsou dobré a zdraví prospěšné / Shutterstock

Už naše babičky zkrátka věděly, že bylinky jsou dobré a zdraví prospěšné. Vybrali jsme pět nejúčinnějších a vy zvažte, kdy je použít.

Rozmarýn

Aromatická bylina s jehlovitými listy, i tak by se dal rozmarýn, který je výborným zdrojem antioxidantů, popsat. Rozmarýn se nejčastěji používá ve středomořské kuchyni. Můžete ho přidat do polévek, k masu, na pečené brambory, do omáček i jen tak na ozdobu jídla. Většinou se tato bylinka používá k detoxikaci, při poruchách trávení, nadýmání, při nechutenství. Uklidňuje mysl a současně zlepšuje krevní oběh a stimuluje tak celé tělo. Kvůli zklidňujícím účinkům se také používá při nespavosti. Z rozmarýnu si můžeme udělat čaj nebo jej používat v bylinkové směsi.

Heřmánek

Heřmánek je „všelékem“, zvláště  pro malé děti. Heřmánkový čaj bychom měli dětem podávat především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu,  vyrážkách, bolestech žaludku, při různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce a bolesti zubů.

Heřmánek působí  protizánětlivě a dezinfikuje. Zevně se používá na obklady a výplachy zanícených očí při zánětu spojivek, při mokvavých  kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na čištění ran.

Heřmánek pomáhá nejvíce při nespavosti, stejně jako například třezalka či meduňka. Heřmánkový čaj však nepomáhá jen při nespavosti, ale také při zažívacích potížích či v případě, že máte žaludeční křeče. Heřmánek totiž uvolňuje svalové kontrakce, zejména hladkého svalstva střev.

Česnek

Česneku se přezdívá přírodní antibiotikum - vysloužil si to díky svým protizánětlivým účinkům. Česnek má vysoký obsah síry, a je také dobrým zdrojem argininu, oligosacharidů a selenu - tedy zdrojem látek, které jsou zdraví prospěšné. Některé studie ukazují, že zvýšený příjem česneku snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní a prsů. Česnek podporuje detoxikaci, stimuluje imunitní systém a pomáhá snižovat krevní tlak.

Máta peprná

Máta peprná zvyšuje tělesnou  kondici (spolu s rozmarýnem), posiluje celou nervovou soustavu. Především se však léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Pomáhá při zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Pro příjemnou chuť a všestranně dobré vlastnosti se doporučuje pít jednou denně čaj z čerstvé máty.

Meduňka lékařská

Účinky meduňky lékařské se využívají jak v léčitelství, tak v kosmetice. Díky nenáročnosti pěstování je oblíbenou domácí bylinou. Využívá se jako uklidňující prostředek, zejména na problémy trávicí soustavy. Je výborná na „zkažený“ žaludek. Působí proti srdeční arytmii, zpomaluje tep, mírně snižuje krevní tlak. Stejně tak posiluje nervový systém. Má lehce sedativní účinky, uvolňuje křeče a napětí svalstva. 

Léčivé byliny můžete kupovat, sbírat nebo se pustit do jejich pěstování. Zkuste využít sílu přírody a zařaďte léčivé byliny do svého života, který se s jejich pomocí v mnoha ohledech vylepší.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu