Heřmánek je snadno dostupný pomocník z přírody. Zklidní úzkosti, zlepší trávení i pleť

Zdraví 06. srpna 2022 | 15:41 — Pavla Krejčí
Už po staletí je heřmánek využíván jako léčivá rostlina. Není divu, je to doslova všelék. Díky svým silným účinkům si poradí se žaludečními onemocnění i s depresivními stavy. Nejčastěji se využívá v podobě bylinného čaje.
Heřmánek má všestranné léčivé účinky / Pixabay

Počátky ve starověku

Heřmánek se používá jako tradiční lék po tisíce let. Je považován za bezpečnou rostlinu a využívaly ho mnohé kultury. Jeho účinky však nejsou pouhým předáváním babských rad, potvrzují je mnohé studie. Podle mnohých bylina voní lehce jako jablko, což může vysvětlit i její název – heřmánek v řečtině znamená „zemské jablko“.

Heřmánek byl používán jako bylinný lék již od dob Hippokrata, který je považován za otce medicíny. Jeho využití bylo a stále je velmi široké. Mezi obtíže, které léčí, patří horečka, bolesti hlavy, problémy s ledvinami, játry a močovým měchýřem, zažívací potíže, svalové křeče, úzkost, nespavost, podráždění kůže, modřiny, dna, vředy, revmatické bolesti, senná rýma, záněty, hemoroidy, kolika u kojenců nebo menstruační poruchy. Také napomáhá pocení, mírní křeče, působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. 

Poslouží i při pěstění krásy. Pokud si alespoň jednou týdně umyje tvář heřmánkovým nálevem, vaše pleť získá zdravou barvu a bude mnohem krásnější a pevnější. Nálev pozitivně zapůsobí i při omývání vlasů, zvláště světlých. Heřmánek je skutečně považován za takový všelék.

Způsoby užívání heřmánku

Možností, jak užívat heřmánek, je spousta. Můžete jej využívat zevně i vnitřně. Zde je několik rad, jak a co z heřmánku připravit, aby byly jeho účinky co nejintenzivnější.

Heřmánkový čaj

Nejběžnějším způsobem užívání heřmánku je příprava bylinného čaje, který zdárně bojuje proti většině jmenovaných obtíží. Je doporučován především k léčbě žaludečních problémů a zklidnění při stresu. Připravte si jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku. Vložte ji do 1/4 litru vody, spařte a následně nechte krátce vylouhovat.

Heřmánkový olej

Olej připravený z heřmánku skvěle poslouží při kožních onemocněních, zraněních nebo zlepšení stavu pleti. Naplňte lahvičku čerstvými květy a zalijte je olivovým olejem, který byl lisovaný za studena. Květy musí zůstat v oleji ponořené. Lahvičku pevně uzavřete a nechte zhruba dva týdny odstát na slunném místě. Poté ho uchovávejte v ledničce.

Heřmánková mast

Podobné využití jako heřmánkový olej najde i mast. Pomůže se zklidněním a léčbou různých kožních onemocnění. Pokud si chcete vyrobit vlastní, příprava není vůbec složitá. Nachystejte si 250 g vepřového sádla a zahřejte ho jako při vysmažování. Následně do něj vsypejte vrchovatou dvouhrst čerstvých květů. Až směs vzkypí, promíchejte ji, přikryjte a odložte na noc na chladné místo. Druhý den směs mírně zahřejte. Následně si připravte síto a do něj vložte lněný hadřík, skrze nějž směs promačkejte. Poté mast přelijte do lahviček.

Lokálně aplikovaný heřmánek může urychlit hojení ran. Studie ukazují, že látky v něm obsažené mohou zabíjet viry a bakterie. 

Pára z heřmánku

Jestliže trpíte na dýchací obtíže, zkuste inhalovat páru z heřmánku. Zalijte jednu polévkou lžíci květů vroucí vodou. Nakloňte se nad nádobu a přikryjte hlavu ručníkem. Páru vdechujeme několik minut a opakujte podle potřeby.

Heřmánková koupel

Připravte si relaxační koupel a užijte si blahodárně účinky heřmánku. Do vroucí vody postačí vhodit 2 hrsti suchých květů. Pokud chcete opláchnout rány nebo jen část těla, použijte pouze jednu hrst. Nechte vylouhovat, a poté přidejte do koupele.

Psali jsme také: Zkuste kávu vyměnit za čaj matcha. Dodá vám energii a zlepší pleť

Autorský článek, další zdroje: webm.comverywellhealth.com, bylinkyprovsechny.cz 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu