Konzumace ořechů při dietě. Ano či ne? A které jsou nejvhodnější?

Zdraví 11. února 2018 | 09:01 — Monika Moorová
Mnoho mýtů před konzumací ořechů varuje, kvůli přibývání na váze. Lidé se bojí tuku a kalorií, které obsahují. Samozřejmě platí, že nic se nemá přehánět! Ořechy jsou ale opravdu velmi zdravé a měli bychom je zařadit do našeho pravidelného jídelníčku.
Dalších 8 fotografií v galerii
Víte, které ořechy mají nejvíce a které naopak nejméně kalorií? / Shutterstock

Právě kvůli obsahu tuků a vysoké energetické hodnotě je potřeba ořechy konzumovat v rozumné míře, za kterou se považuje asi 30-50g denně, tedy přibližně jedna hrst. Rozhodně je nesmíte jíst po kilech. Stačí si dát pár oříšků na chuť a nebo je můžete přidávat do jídla. Například v salátech jsou ořechy naprosto báječné! Víte, proč je důležité namáčet ořechy?

Mnoho studií však prokázalo, že pravidelná konzumace ořechů má velice pozitivní vliv na zamezení vzniku různých metabolických chorob. Existují desítky druhů ořechů, ale některé z nich jsou zdravější než jiné. Víte, které to jsou?

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou úžasným zdrojem omega-3 nenasycených tuků, kterých obsahují nejvíce ze všech ořechů. Obsahují i nejvíce antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před buněčným poškozením, přispívajícím ke vzniku srdečních onemocnění, rakoviny a k předčasnému stárnutí. Kromě toho obsahují také draslík, hořčík, selen, zinek, vápník, měď a mangan. 

Doporučené denní množství je 14 půlek vlašských ořechů, které má 185 kalorií s celkovým obsahem 18 gramů tuku.

Mandle

Mandle jsou velmi oblíbené díky své příjemné chuti. Navíce pozitivně působí na střeva a obsahují nejvíce vlákniny.  Kromě toho se v nich nalézají antioxidanty, vitamín E a další látky, které snižují hladinu LDL (špatný tuk), cholesterolu v krvi a cukru. Znáte mandlové mléko? Je velmi zdravé a chutné.

Lískové ořechy

Lískové oříšky obsahují velké množství mononasycených tuků, které pozitivně působí na hladinu LDL, cholesterol a cukr v krvi. Významný je obsah mědi, dále pak manganu, železa, hořčíku, vitamínu E a vápníku. Mimo toho však lískové oříšky působí pozitivně na oči, cukrovku druhého typu a stařeckou demenci.

Kešu

Kešu oříšky jsou bohaté na železo, zinek a hořčík. Obsah hořčíku v nich pokryje čtvrtinu jeho potřebné denní dávky. Proto vám pravidelná konzumace těchto oříšků pomůže při anémii, zlepší vám imunitu i paměť a zpomalí stárnutí. Pojídáním kešu oříšků zlepšíte také stav své pokožky.

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy podporují funkci srdce, snižují cholesterol, hladinu LDL, a také zabraňují ukládání aterosklerotických plátů do tepen. Jsou však velmi kalorické. 

Para ořechy

Para ořechy jsou velice silným zdrojem selenu, obsahují dokonce víc než 100% denní dávku. Díky selenu jsou proto velice silným bojovníkem proti nádorovým onemocněním. Jezte je však opatrně, para ořechy jsou velice kalorické! Ideální  je sníst maximálně čtyři para ořechy za den.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou nejkaloričtějšími ze všech druhů ořechů a obsahují velké množství tuků, je tedy potřeba je jíst v menším množství. Vyhýbat se jim ale určitě nemusíte. Většina tuků v nich je mono-nenasycených, tzv. MUFA, které pozitivně působí na krevní tlak, snižují cholesterol a obsah cukru v krvi.

Pistácie

Pistáciové oříšky mají čtyřikrát méně kalorií, než všechny ostatní ořechy. Obsahují však velké množství antioxidantů, vitamíny A, E, B6 a draslík a thiamin. Pistácie prospívají imunitnímu, nervovému i cévnímu systému, ale také svalům. Pistácie dokonce podporují intelekt a zlepšují náladu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záhadná vyspělá civilizace staré Číny zmizela za zvláštních okolností. Vědci nyní zjistili proč

Sněhově bílé ručníky, povlečení nebo utěrky jako z...

Vyžeňte myši z chalupy i z domova jednou provždy. Vsaďte na...

Starší tuhé mýdlo nevyhazujte. V domácnosti lze využít k...

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Zavřít reklamu