Konzumace ořechů při dietě. Ano či ne? A které jsou nejvhodnější?
Právě kvůli obsahu tuků a vysoké energetické hodnotě je potřeba ořechy konzumovat v rozumné míře, za kterou se považuje asi 30-50g denně, tedy přibližně jedna hrst. Rozhodně je nesmíte jíst po kilech. Stačí si dát pár oříšků na chuť a nebo je můžete přidávat do jídla. Například v salátech jsou ořechy naprosto báječné! Víte, proč je důležité namáčet ořechy?
Mnoho studií však prokázalo, že pravidelná konzumace ořechů má velice pozitivní vliv na zamezení vzniku různých metabolických chorob. Existují desítky druhů ořechů, ale některé z nich jsou zdravější než jiné. Víte, které to jsou?
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy jsou úžasným zdrojem omega-3 nenasycených tuků, kterých obsahují nejvíce ze všech ořechů. Obsahují i nejvíce antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před buněčným poškozením, přispívajícím ke vzniku srdečních onemocnění, rakoviny a k předčasnému stárnutí. Kromě toho obsahují také draslík, hořčík, selen, zinek, vápník, měď a mangan.
Doporučené denní množství je 14 půlek vlašských ořechů, které má 185 kalorií s celkovým obsahem 18 gramů tuku.
Mandle
Mandle jsou velmi oblíbené díky své příjemné chuti. Navíce pozitivně působí na střeva a obsahují nejvíce vlákniny. Kromě toho se v nich nalézají antioxidanty, vitamín E a další látky, které snižují hladinu LDL (špatný tuk), cholesterolu v krvi a cukru. Znáte mandlové mléko? Je velmi zdravé a chutné.
Lískové ořechy
Lískové oříšky obsahují velké množství mononasycených tuků, které pozitivně působí na hladinu LDL, cholesterol a cukr v krvi. Významný je obsah mědi, dále pak manganu, železa, hořčíku, vitamínu E a vápníku. Mimo toho však lískové oříšky působí pozitivně na oči, cukrovku druhého typu a stařeckou demenci.
Kešu
Kešu oříšky jsou bohaté na železo, zinek a hořčík. Obsah hořčíku v nich pokryje čtvrtinu jeho potřebné denní dávky. Proto vám pravidelná konzumace těchto oříšků pomůže při anémii, zlepší vám imunitu i paměť a zpomalí stárnutí. Pojídáním kešu oříšků zlepšíte také stav své pokožky.
Pekanové ořechy
Pekanové ořechy podporují funkci srdce, snižují cholesterol, hladinu LDL, a také zabraňují ukládání aterosklerotických plátů do tepen. Jsou však velmi kalorické.
Para ořechy
Para ořechy jsou velice silným zdrojem selenu, obsahují dokonce víc než 100% denní dávku. Díky selenu jsou proto velice silným bojovníkem proti nádorovým onemocněním. Jezte je však opatrně, para ořechy jsou velice kalorické! Ideální je sníst maximálně čtyři para ořechy za den.
Makadamové ořechy
Makadamové ořechy jsou nejkaloričtějšími ze všech druhů ořechů a obsahují velké množství tuků, je tedy potřeba je jíst v menším množství. Vyhýbat se jim ale určitě nemusíte. Většina tuků v nich je mono-nenasycených, tzv. MUFA, které pozitivně působí na krevní tlak, snižují cholesterol a obsah cukru v krvi.
Pistácie
Pistáciové oříšky mají čtyřikrát méně kalorií, než všechny ostatní ořechy. Obsahují však velké množství antioxidantů, vitamíny A, E, B6 a draslík a thiamin. Pistácie prospívají imunitnímu, nervovému i cévnímu systému, ale také svalům. Pistácie dokonce podporují intelekt a zlepšují náladu.