Spánek je zdravý, ale víte, kdy může i škodit?
Stres a shon postihl téměř každého z nás. Přes týden se věnujeme pracovním povinnostem a na pořádný spánek není čas. Je tady víkend a spánkový deficit si o něm hravě doženeme. Ale jsou i takoví lidé, kteří si dopřávají více než devět hodin spánku každý den. Přitom ani netuší, že tím vlastně svému zdraví příliš neprospívají! Proč evoluce vymyslela spánek?
A kdy se ze zdravého spánku může stát nepřítel?
Spánek je sice zdravý, ale je nutné si dávat pozor na dlouhé vyspávání. V tom případě má totiž opačný účinek. Podle amerických vědců se zvyšuje riziko vzniku vážné nemoci. Spíte-li více jak devět hodin denně, máte až dvojnásobnou šanci, že onemocníte Alzheimerovu chorobou či jinou formou demence ve starším věku.
„Ukázalo se, že ti, kteří spali déle, mají problém s myšlením a pamětí a tyto problémy mohou vést až ke vzniku Alzheimerovy choroby," upozorňuje doktor Matthew Pasu z Bostonského univerzitního zdravotního centra.
Vědci se ptali pacientů starších než 72 let, jak dlouho spí. Deset let sledovali jejich spací návyky a zaznamenali až 234 případů demence! Podle lékařů je nebezpečný i nepravidelný spánek. Ten může rovněž spustit demenci, přičemž příznaky se mohou objevit dříve, např. ve formě občasných výpadků paměti v dřívějším věku.
Zjištění, jakým způsobem dokáže kvalita spánku ovlivnit demenci, by mohlo lékařům v budoucnu velmi pomoci při její léčbě. Máte problémy se spánkem? Zkuste polohu, díky které usnete za chviličku.