Hitem léta je toto nenápadné semínko. Jak jej správně používat a jak se liší od těch známějších?

Zdraví 17. srpna 2018 | 08:34 — Monika Moorová
Slyšeli jste už o bazalkových semínkách? Jsou si velmi podobná jak vzhledem, tak způsobem použití oblíbeným chia semínkům, obě se využívají ve zdravém stravování a obsahují nespočet prospěšných látek. Jsou mezi nimi ale rozdíly?
Další 4 fotografie v galerii
Bazalkové semínko má velké množství zdraví prospěšných látek / Shutterstock

Někdo by doknce mohl říci, že bazalkové semínko vypadá úplně stejně, jako chia. Když se ale podíváte zblízka, uvidíte drobné rozdíly.

Rozdíly v konzumaci

Semínka bazalky se na rozdíl od chia semínek nejedí bez předchozí přípravy. Než je budete jíst, měli byste je alespoň na chvíli namočit ve vodě. Namočením se uvolní antioxidanty a zažívací enzymy, proto je ve vodě ponechte klidně několik hodin. To je velký rozdíl, protože chia semínka se konzumují jak namočená, tak v suchém stavu.

Trochu jiný vzhled

Dobrá, na první pohled se mohou semínka jevit velmi podobně, ale když se podíváte zblízka, zjistíte, že tam jsou jasně viditelné rozdíly. Semínka bazalky jsou černé, drobné a kulaté. Chia semínka jsou trochu větší, oválnějšího tvaru a mohou mít vícero barev, včetně šedé, hnědé, bílé a černé.

Nutriční hodnoty

Obě semena nabízejí určité nutriční výhody, ale obecně panuje názor, že chia semínka jsou celkově lepší. Obsahují antioxidanty, vlákninu, vápník, bílkoviny a mnoho dalších klíčových minerálů. Více se o o nich dočtete zde.

Jak bazalkové semínka působí na naše tělo?

  • fungují dobře jako diuretika
  • pomáhají při žaludečních potížích
  • při nadýmání
  • žaludečních křečích
  • zácpě
  • ulehčují vykašlávání
  • ulehčí vám i od dýchacích obtíží
  • mají vliv i na kvalitu kůže

Jak jej používat v kuchyni?

Jak již bylo řečeno, bazalkové semínko nechte alespoň pět minut nabobtnat ve vodě, ale ideálně déle. Želatinovou směs můžete klidně jen tak vypít, nebo si ji můžete připravit s předstihem a ráno ji přidat do své oblíbené kaše nebo si s ní vylepšit smoothie. Důvody, proč bychom si měli dopřát hrst ořechů denně. Čtěte více.

Bazalkové semínko můžete ale přidat do jakéhokoliv drinku, džusu, kokosového mléka, nebo klidně do čaje. Lze jej použít i jako zahušťovadlo do desertů, jelikož již za pět minut dokáže mnohonásobně zvětšit svou velikost. Používá se především ve sladkých receptech, ale můžete ho přidat klidně do salátů nebo veganských sýrů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nová raketa společnosti Virgin Orbit poprvé vzlétla do vesmíru. Vynesl ji speciálně upravený Boeing 747

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Svíčka z pomeranče nepotřebuje ani vosk, ani knot. Vyrobíte...

Lopatkovec je nenáročný, někdy ale přestane kvést nebo mu...

Zavřít reklamu