Vlasová porucha, která vede až k plešatosti. Jak se jí bránit?

Zdraví 15. listopadu 2018 | 09:53 — Monika Moorová
Porucha, která způsobuje náhlé vypadávaní vlasů ve shlucích, se nazývá alopecie a vede až k úplné plešatosti. Existují ale možnosti, jak tuto poměrně vzácnou chorobu léčit a její následky tak alespoň zmírnit.
Další 2 fotografie v galerii
Alopecie je porucha, která způsobuje náhlé vypadávaní vlasů ve shlucích, / Shutterstock

Vlasy vyrůstají z vlasových kořínků. Denně jich vypadne 50 až 100, což je v normě. Vlasy rostou v průměru rychlostí jeden centimetr za měsíc, nejrychleji v létě a nejpomaleji v zimě. Výraznější zpomalení růstu vlasů nastává až po sedmdesátém roce života.

Vlasy a hormony

Plešatost je totiž často považována za projev jejich přebytku. Podle této teorie platí, že čím je chlap plešatější, tím je mužnější. Podporují to i historické doklady o tom, že eunuchové, muži, jimž byla odstraněna varlata, plešatí nebývali. Zkrátka a dobře, dnes je v módě "silný muž s vyholenou hlavou".

Řídnutí vlasů u žen už ale taková legrace není. Většinou se začíná projevovat ke konci dospívání. Na vině je zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v krvi. Při ní většinou nedochází k rozsáhlé plešatosti a léčba pomocí antiandrogenů často vede k úspěchu.

Pro ženy, které ztratily vlasy a neznají příčinu, je dobré zaměřit se na zdravý životní styl a na stravu bohatou na zeleninu a ovoce. Vlasům neprospívá ani stres, kterému bychom se měli vyhýbat. O vlasy můžete přijít i v důsledku vážné nemoci, například při léčbě rakoviny.

Co odhalily nejnovější studie? 

Počet případů onemocnění alopecií se v populaci pohybuje kolem dvou procent. Je tedy poměrně ojedinělá. Nedávný výzkum zjistil, že je způsobena převážně útokem imunitních buněk na tělesné buňky ve vlasovém folikulu. V důsledku toho vlasy vypadají v chomáčcích a zbyde po nich holé místo. O nebezpečných látkách v šamponech jsme psali před časem.

Vědci zúžili geny na pár určitých genů spojených s alopecií. Další studie ukázaly, že při výskytu alopecie mohou hrát určitou roli stresové hormony. Kromě emocionálního utrpení mohou mít podobný účinek také fyzické faktory, jako je nadměrné vystavení slunečnímu záření nebo určitým chemikáliím. Existují také důkazy, že určité viry, jako je hepatitida B, hepatitida C a herpes virus, mají souvislost s plešatostí.

Léčba alopecie

Prvním krokem jakékoliv léčby je vyhledání lékařské pomoci a konzultace. Lékař nejprve vyloučí jiné příčiny vypadávání vlasů, které by mohly být závažnější než alopecie. Pak je možné přistoupit k léčbě. Jednou z možností jsou steroidy, které vám lékář vpíchne pomocí injekce do postižené oblasti. Existují také steroidní krémy a šampony, ty jsou však méně účinné. Mytí vlasů bez šamponu? Jaké jsou výhody a nevýhody? Psali jsme zde.

Dalším možným postupem je snaha zmírnit zásadní příčiny, například stres, a počkat, až vlasy opět narostou. Některé vitamíny podporují růst vlasů, takže by bylo dobré zvážit obohacení vašeho jídelníčku i o kvalitní doplněk.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu