Zadržování vody v těle nemusí být jen kosmetický problém. Co ho způsobuje a jak se mu bránit?

Zdraví 18. prosince 2018 | 09:09 — Monika Moorová
Zadržování neboli retence vody v organismu není až tak závažným zdravotním problémem. Nicméně pokud vás zadržování vody trápí, může to být velmi nepříjemné. Tyto potíže mívají spíše ženy.
Další 3 fotografie v galerii
Zadržování vody může způsobit problémy nejen z hlediska estetického, ale i zdravotního.  / Shutterstock

U nich se často objevuje před očekávanou menstruací a může mít za následek zvýšení váhy třeba i  o 3–4 kilogramy. Někdy jde i o negativní vedlejší účinek užívání hormonální antikoncepce nebo projev nemocí, jako je vysoký krevní tlak či kardiovaskulární a ledvinové poruchy.

Tou nejčastější příčinou však nejsou nemoci ani hormony. Za zadržování vody obvykle může nesprávné stravování! Konzumujete totiž příliš mnoho potravin s nadbytečným množstvím soli, která právě vodu v těle váže.

Jak se bránit zadržování vody?

  • Zadržování vody znamená, že je v těle nadměrné množství sodíku (jedná se například o obyčejnou kuchyňskou sůl). První, co byste tedy měla dělat, pokud se každé ráno probouzíte oteklá, je přestat solit a omezit konzumaci potravin, které obsahují velké množství soli. 

  • Myslete na to, že maximální dávka soli na jeden den je 5 gramů, což znamená méně než 2 gramy sodíku. Sůl se do těla dostává kvůli konzervovaným a instantním potravinám, polotovarům, chipsům, oříškům nebo uzeninám a smaženým jídlům. Řešením je místo soli přidat do jídla čerstvé bylinky.
  • Na zadržování vody v těle má také vliv nadměrná konzumace sacharidů, ke hromadění vody dochází i při zpracování cukrů.
  • K seznamu zakázaných potravin si ještě připište bílé pečivo a slazené džusy a limonády. Víte, jakou vodu a v jakém množství bychom měli pít? Čtěte více.
  • Dobrou prevencí je pravidelné zařazování diuretických potravin do jídelníčku, hlídejte si také dostatečný příjem minerálů, jako je vápník, hořčík, draslík a vápník. Jejich snížená hladina vede k otokům. Prevencí je i příjem vitamínu B a dostatečný pitný režim.
  • Důležitá je i různorodost pohybové aktivity, zejména aerobní pohyb, ať už jde o rychlou chůzi či pravidelné cvičení. 

Jak se pozná zavodněný organismus

Snažíte se hubnout, nebo si minimálně udržovat svoji optimální hmotnost, a přesto se vám to nedaří. Ráno po probuzení vás trápí oteklé oči, jako kdybyste celou noc flámovaly. Někdy míváte i oteklé prsty rukou, lýtka či chodidla a břicho se podobá balonu.

Kdy se jedná i vážný problém

Je třeba říci, že nadměrné zadržování vody v těle nemusí být pouze kosmetický problém. Může být příznakem vážného zdravotního stavu jako je např. selhání ledvin. Pokud u vás tento problém delší dobu přetrvává, navštivte lékaře. Svou roli hraje nejen špatná životospráva nebo nedostatek pohybu, ale také některé druhy léků, např. antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak. V takovém případě zkonzultujte se svým lékařem možnou alternativu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu