Jak skoncovat s kouřením i bez různých pomůcek

Zdraví 29. prosince 2018 | 10:43 — Monika Moorová
Chcete přestat kouřit i bez různých náhražek ve formě náplastí a sprejů? Jde to. Vše je ve vaší hlavě a my vám poradíme, jak s tímto zlozvykem skoncovat.
Další 2 fotografie v galerii
Skoncujte s tímto zlozvykem jednou pro vždy / Shutterstock

Krok, který povede k tomu, že přestanete kouřit, si musíte náležitě připravit. Je dobré se vrátit do minulosti a uvědomit si, proč jste kouřit začali, v jakých situacích máte na cigaretu největší chuť, jaké situace vás vedou ke zvýšené spotřebě cigaret. Zkuste si sepsat výhody kouření a jeho nevýhody. Celkem rychle zjistíte, že nevýhody převažují. Zkuste se proto zamyslet nad tím, která z uvedených nevýhod je pro vás rozhodující. Pro někoho je důležité zdraví, pro jiného peníze, další chce třeba zaujmout svého partnera, jiný nebude chtít podporovat státní kasu.

Mýty a cigarety

Mýtus první

Kuřáci si často myslí, že jim kouření pomáhá udržovat vysoký výkon. Není to pravda, protože v drtivé většině případů si musí na cigaretu udělat pauzu a tudíž tento čas strávený na kuřárně vlastně ztratí a nevyužijí. Pokud vykouříte přes den 10 cigaret, znamená to, že jste ztratili zhruba 80 minut času.

Mýtus druhý

Jiným mýtem je, že elektronická cigareta řeší neblahé následky kouření. Tak tomu bohužel není a pouze se omezí zdravotní dopady způsobené vdechováním kouře s dehtem. Nikotin sám páchá v těle další škody, zužuje tepny, udržuje závislost. Není přece smyslem přestat platit výrobcům cigaret a začít platit výrobcům náplní do elektronických cigaret a výrobcům náplastí a sprejů. Při používání elektronických cigaret často spotřebujete více nikotinu než kouřením obyčejných cigaret.

Jak začít

Vyberte si den, kdy začnete. Proveďte všechny přípravy. Ujistěte se, že vaše motivace je na vysoké úrovni. Nesnažte se zrušit všechny rituály, které máte s kouřením spojené. Naopak, zkuste z těchto rituálů zachovat všechno, co se dá. Uvařte si pořádnou ranní kávu, vyjděte na místo, kde byste si obvykle zapálili a popíjejte kávu. Záhy pochopíte, že to, oč vám šlo, byl tento okamžik klidu, pohody, nicnedělání. Ten si můžete dopřát i bez cigarety. Brzy narazíte ovšem i na situace, které vás povedou k touze po dávce nikotinu. Snáze odoláte, pokud budete mít po ruce žvýkačku nebo bonbón, nejlépe bez cukru. Přestat kouřit jen tak není jednoduché, ale můžete si pomoci řadou přírodních prostředků. Čtěte více.

Dejte si pozor, aby se vaše závislost na nikotinu nezvrhla v závislost na jídle nebo alkoholu. Zkuste odvykání kouření spojit i s radikální změnou ve vašem životě:

  • Začněte sportovat, pusťte se do toho, co jste už dlouho odkládali.
  • Peníze ušetřené za cigarety si odkládejte a ve vhodný okamžik si udělejte radost nákupem nějaké pěkné věci nebo třeba zaplacením pobytu pro sebe a partnera.
  • Pokud máte možnost přestat kouřit s někým, sdílejte se o zkušenosti, podporujte se navzájem. Záhy zjistíte, že největší problém je, když jste sami.
  • Mějte po ruce knihu, která vás zaujme nebo nějaký dobrý film. Nedělejte kompromisy.
  • Nezapomeňte: Jedna cigareta znamená návrat ke kouření.

Důležité je vydržet

Je jasné, že ne každý to zvládne napoprvé. A je jasné, že není problém vydržet dva nebo tři dny. Pokud se ke kouření vrátíte a mrzí vás to, přestaňte znovu. Neúspěch ale znamená, že vaše motivace a příprava nebyly opravdové. Příště je proveďte ještě důkladněji. Odborníci vědí, že určitý životní zvyk se ustálí zhruba po 21 dnech. Pak už je snadnější nekouřit.

Zjistíte, že máte najednou spoustu času, že se vám lépe dýchá, že nejste tak často nemocní, že nemáte problémy s chrapotem. Najednou máte mnohem víc peněz, nejste cítit po cigaretách a ještě si vysloužíte uznání, že jste přestali se svým zlozvykem. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nicole Kidman, konečně prozradila, jak a kde ji manžel požádal o ruku. Velmi neobvyklý byl čas zásnub

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu