Nemoci očí, u kterých byste měli zpozornět
Nebezpečí očních nemocí spočívá v tom, že vedou nejen ke zhoršení zraku, ale ve vážných případech mohou skončit až oslepnutím. Často přicházejí plíživě a jedině oční lékař je dokáže pomocí speciálních vyšetření odhalit.
Zánět očních víček
Zánět okrajů očních víček způsobuje bakteriální infekce nebo porucha žlázky produkující maz, který umožňuje bezproblémové klouzání víčka po bělmu. Mezi běžné příznaky tohoto onemocnění patří zarudnutí a pálení očí a pocit cizího tělesa v oku.
Šedý zákal
S přibývajícím věkem oční čočka ztrácí svou pružnost, zakalí se, a je tak hůře průhledná. Mluvíme o tzv. šedém zákalu. Tento proces vzniká pomalu a postihuje většinou seniory. Výjimkou jsou však vrozené formy onemocnění, úrazy nebo vystavení UV záření. Pokud šedý zákal začne negativně ovlivňovat zrak, zpravidla v podobě mlhavého vidění, je doporučen chirurgický výkon.
Zánět spojivek
Jde o infekci tenké vrstvy kryjící oční bulvu a vnitřní stranu víček. Jeho příčinou mohou být bakterie, viry, alergeny nebo další dráždivé látky, jako je kouř nebo prach. Pokud se u vás dlouhodobě objevují zarudlé oči a jejich pálení, vyhledejte očního lékaře.
Diabetická retinopatie
Postižení cév sítnice je bezpochyby jednou z nejvážnějších komplikací cukrovky. Zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje cévy, které praskají a dochází ke krvácení do oka. Toto onemocnění bývá ve vyspělých zemích jednou z hlavních příčin slepoty, proto je důležité, aby každý cukrovkář absolvoval vyšetření očí minimálně jednou za rok.
Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka je velmi časté onemocnění, které vzniká, pokud slzy nejsou schopné poskytnout oku dostatečné zvlhčení. Mohou mít špatnou kvalitu nebo jich může být nedostatek. Onemocnění se projevuje svěděním očí, zhoršením zraku či světloplachostí. Jaké zdravotní problémy dokážete díky němu odhalit? Psali jsme zde.
Zelený zákal
Zelený zákal vzniká nárůstem nitroočního tlaku, který poškozuje optický nerv, a to často bez příznaků. Pokud se neléčí, může vést až k oslepnutí. Včasné oční vyšetření a pravidelné kontroly jsou nezbytné pro zpomalení postupu tohoto onemocnění.
Makulární degenerace
Makulární degenerace je chronické onemocnění postihující sítnici v oblasti žluté skvrny. Jde o častou příčinu ztráty zraku ve stáří. Pokud je toto onemocnění rozpoznáno včas, lze jej pomocí moderních metod zastavit.
I když víme, jak zrak chránit, některým onemocněním předejít nelze. Proto pokud se u vás projeví zhoršení zraku, bolest nebo zarudnutí oka, vyhledejte raději lékařskou pomoc.