Co všechno o vašem zdraví prozradí srdeční tep?
Rychlost tepu udává, kolikrát za minutu lidské srdce uhodí nebo přesněji kolikrát se stáhne a vypudí do oběhu další dávku krve. Může se značně lišit v závislosti na fyzické kondici člověka, ale srdeční puls se často velmi rychle mění i u stejného jedince.
Pro dospělého člověka může být normální rychlost tepu jakákoli hodnota mezi 60 až 100 za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. U špičkových atletů se dokonce klidový tep může pohybovat okolo 40 úderů za minutu. U kojenců a malých dětí je naproti tomu normální tep vyšší.
Co ovlivňuje rychlost tepu?
- tělesná námaha, fyzická aktivita
- celková kondice
- tělesná teplota i teplota okolního prostředí
- pozice, kterou právě zaujímáme
- aktuální duševní stav – tep vám spolehlivě zrychlí vzrušení, zlost, strach nebo úzkost
- srdeční tep mohou ovlivňovat také některé léky
- rychlost tepu se zvyšuje v průběhu mnoha akutních onemocnění, například při horečce
- některá chronická onemocnění mohou tep dlouhodobě zvyšovat, například chudokrevnost
Pomalý tep (bradykardie)
Tepová frekvence pod 60 tepů za minutu se nazývá bradykardie. U mladých zdravých lidí bývá spíše známkou trénovanosti a dobré kondice. Pokud se ale s pomalým tepem pojí i další příznaky jako jsou například závratě či slabost, je vhodné vyhledat lékaře. Bradykardie může být způsobena nemocí srdce, štítné žlázy, výkyvy hladin minerálů v krvi nebo například poraněním hlavy.
Rychlý tep (tachykardie)
Když je vaše klidová tepová frekvence vyšší než 90 tepů za minutu, zkuste nejprve měření opakovat. Ujistěte se, že jste v klidovém rozpoložení a neměříte se po fyzické ani psychické zátěži. Předcházet by neměla ani významná konzumace kofeinu či energetických nápojů. Pokud máte klidovou tepovou frekvenci opakovaně zvýšenou, může to svědčit o zdravotních problémech a je vhodné navštívit lékaře.
Nepravidelný tep
Nízká i vysoká tepová frekvence může vypovídat o závažném onemocnění. Nepravidelný tep je však ještě důraznějším varováním. Je důležité vyloučit zejména závažná onemocnění srdce, která mohou vést až k srdečnímu selhání nebo mozkové mrtvici. Znáte srdečník obecný? Je to bylinka, která dokáže chránit naše srdce.
Jak si změřit správně puls?
Měřte ho v absolutním klidu a určitě ne v práci. Pracovní prostředí zkresluje výsledek. Před měřením potřebujete minimálně pětiminutový klid. Nesmíte číst, telefonovat ani pracovat. Nesmíte být nervózní, podrážděný ani příliš natěšený. Pokud to všechno splníte, měli byste dosáhnout reprezentativní hodnoty pulsu. Zapněte stopky a puls si měřte celou minutu. Nebo použijte zkrácenou verzi měření. Počet úderů srdce počítejte patnáct sekund a výsledek vynásobte čtyřmi. Jednejte tak samozřejmě jen tehdy, pokud nemáte možnost změřit si ho pomocí tlakoměru. Ty modernější tuto možnost nabízejí.