Největší záludnost rakoviny žaludku. Jak poznáte, že jste onemocněli právě vy?

Zdraví 11. února 2019 | 11:08 — Ilona Cílková
Zhoubný nádor žaludku je svým vznikem i průběhem velmi záludné a nepředvídatelné onemocnění. Dlouho nenápadně narůstá, aniž by působil jakékoliv obtíže, a projeví se často až tehdy, kdy je pro svůj rozsah již jen velmi obtížně léčitelný.
Další 4 fotografie v galerii
Obtíže se často projeví až velmi pozdě / Shutterstock

Statistiky ukazují, že se výskyt rakoviny žaludku ve většině vyspělých států snižuje. Příčina ale není bohužel zcela známa. Není tak možné příznivý trend cíleně podpořit. 

Proč vzniká?

Rozhodující úlohu při vzniku rakoviny žaludku bude mít patrně strava. Karcinogeny, tj. látky vyvolávající nádorové bujení, působí prostřednictvím potravy přímo na sliznici žaludku. Mimo tyto látky se pravděpodobně uplatňuje i vliv tzv. helicobakterové infekce.

Záludná bakterie

Helicobakter pylori je poměrně nedávno objevenou bakterií. Výjimečný je tento mikroorganismus především v tom, že dokáže přežívat ve vysoce agresivním prostředí žaludku. Krátce po tomto objevu se začal jeho výskyt spojovat s množstvím nemocí a obtíží. Významnou úlohu sehrává především ve vzniku vředové choroby a rakoviny žaludku.

Jak se rakovina žaludku projevuje?

Zdravotní obtíže, které rakovinu žaludku provázejí nejsou pro toto onemocnění nijak specifické. Časné projevy nemoci jsou navíc tak často nevýrazné, že je většinou přehlédneme. U naprosté většiny nemocných navíc časné příznaky zcela chybí. Prvními projevy rakoviny žaludku jsou tak až příznaky provázející pokročilé postižení orgánu.

Typické jsou spíše neurčité obtíže:

  • Tlak na břiše v oblasti žaludku
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Slabost
  • Pocit na zvracení
  • Únava
  • Postupná ztráta tělesné hmotnosti

Záleží na tom, kde se nádor nachází

  • Projevy rakoviny žaludku závisí také na rozsahu a místě výskytu nádoru. Pokud je nádor uložen blíže k jícnu, může způsobit potíže při polykání. Pokud je uložen spíše v dolní části žaludku, v oblasti vrátníku, objevuje se častější zvracení.
  • Pokud se v oblasti nádoru vytvoří vřed, mohou se objevit obtíže charakteristické pro vředovou chorobu žaludku. Typické jsou bolesti v nadbřišku zesilující se po jídle.
  • Když pokračující nádor naruší stěnu cévy, může dojít ke krvácení do zažívacího traktu. 

Kdy je nutné vyhledat lékaře?

Varovat by vás měly především neurčité zažívací obtíže v oblasti horní poloviny zažívacího traktu. Pokud lékař na základě vašich obtíží vysloví podezření na nádorové onemocnění žaludku, doporučí endoskopické vyšetření. Endoskopická metoda zaměřená na horní část zažívacího traktu se nazývá gastroskopie. Tato metoda umožňuje důkladně prohlédnout sliznici žaludku a pomocí odběru malého vzorku tkáně určit i vlastní povahu případného nálezu. 

Pokud se rakovina žaludku prokáže, musí být léčba zahájena co nejdříve. Ve většině případů se přistupuje k ope­raci. Pokud je možné odstranit nádor celý, není již zpravidla zapotřebí další léčba zářením nebo chemoterapií. (Dále čtěte: Trápí vás chronický průjem? Může se jednat o závažný problém).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu