Méně je někdy více: Kdy i zdravá strava může škodit?

Zdraví 13. února 2019 | 11:04 — Ilona Cílková
Konzumace ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků je součást zdravého stravování. Jednou z nejdůležitějších složek potravy zdravého člověka je vláknina, která má ochranný vliv na střeva. Ale pozor na její množství.
Další 3 fotografie v galerii
Pro některé lidi je větší příjem vlákniny doslova utrpením / Shutterstock

Až 75 % zdravotních rizikových faktorů jsme schopni ovlivnit prostřednictvím pestré vyvážené stravy a zdravým životním stylem. Výživa tedy hraje významnou roli. Lze jí ovlivnit obezitu i mnoho dalších nemocí.

Jednou z nejdůležitějších složek potravy zdravého člověka je vláknina, která má ochranný vliv na střeva. V rámci zdravého stravování a racionální diety je proto u zdravých jedinců nejčastěji doporučováno jíst hodně zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva.

Prevence rakoviny tlustého střeva

Jako prevence vzniku rakoviny tlustého střeva by měla být také strava bohatá na vitamin B a kyselinu listovou, dostatek vápníku a hořčíku a antioxidantů, jako jsou vitamin C nebo E. Pro podporu správné funkce střev jsou vhodné i mléčné výrobky, především ty, které obsahují tělu přínosné kultury mikroorganismů.

Pozor na přepálený tuk

Mezi zcela nevhodné se řadí potraviny upravované smažením či uzením a stejně tak není ani doporučováno v nadbytku červené maso jako jeden z podpůrných faktorů vzniku karcinomu tlustého střeva.

Kdo by se měl většímu množství vlákniny vyhnout?

Pro většinu lidí jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny jako je čerstvé ovoce, syrová zelenina a celozrnné pečivo, zdrojem zdraví.

Pokud ale trpíte nespecifickým zánětem střev, jsou pro vás stejné potraviny obvykle především zdrojem potíží. Zhoršují průjem, plynatost a zvyšují bolestivost hlavně v období epizod znovuvzplanutí onemocnění. K lepší snášenlivosti většinou pomůže, pokud zmíněné potraviny uvaříte v páře nebo upečete.

Nemocní s Crohnovou chorobou nebo s ulcerózní kolitidou by se také měli vyvarovat dalším pochutinám obecně považovaným za zdravé, jako jsou například luštěniny, které zvyšují plynatost, nebo třeba ovocné šťávy, především z citrusových plodů. Ty totiž nadmíru dráždí porušenou střevní stěnu. Zhoršovat průjmy může také mléko, které bývá nemocnými hůře snášeno pro nedostatečnou aktivitu laktázy, tedy enzymu, který mléko ve střevě rozkládá. (Dále čtěte: I zdravá strava může škodit. Tyto nepříjemnosti vás mohou při její konzumaci potkat).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu