Nahání vám hrůzu pouhé slovo rakovina? Podléhat fobii není nutné

Zdraví 09. dubna 2019 | 08:20 — Ilona Cílková
Rakovina je všude. Jako by se jí nedalo vyhnout. Patříte k lidem, kterým nahání strach už pouhé slovo? Problém totiž je, že když tento strach přesáhne rozumné hranice, člověku brání naplno žít vlastní život. Jak se této fobii účinně bránit?
Další 4 fotografie v galerii
Také vám nahání strach až hrůzu pouhé slovo rakovina? / Shutterstock

Přehnaný strach z rakoviny nazýváme kancerofobie. Ta někdy nabude takových rozměrů, že člověku až brání naplno žít vlastní život. Může ho vehnat do náručí podvodných léčitelů sledujících jen svůj zisk nebo dohnat k používání tzv. ochranných metod, které mohou vašemu zdraví mnohdy spíše uškodit.

Nejhorší je, že strach z rakoviny může vést k přehlížení a zlehčování závažných příznaků skutečně existujícího onkologického onemocnění. V hrůze z nemoci, jejích komplikací a léčby člověk tyto symptomy raději potlačí, než by přiznal, že by mohl mít rakovinu. Nádor pak může „vesele“ růst bez patřičné léčby. Když bolest nebo jiné projevy pokročilé rakoviny přivedou pacienta konečně k lékaři, bývá už často bohužel pozdě. Přitom kdyby člověk přišel a začal se léčit včas, měl by vysoké šance na úplné uzdravení a léčba by nemusela být tak drastická.

Liché představy o rakovině

Rakovinu mnozí lidé vnímají jako něco neléčitelného a bolestivého, co musí nutně skončit úmrtím. Strach z tohoto onemocnění ještě narůstá, když na nádor zemře někdo z rodiny nebo třeba kamarád.

Tyto představy však nejsou zcela správné. Je pravda, že s diagnózou přichází nejistota a otázky. Komplikace léčby jako vypadávání vlasů nebo nevolnost také nejsou nic příjemného. Ale medicína má v současné době k dispozici širokou paletu metod k včasnému odhalení a léčbě nádorových chorob.

Rakovina je navíc velmi nepřesné označení pro skupinu značně různorodých onemocnění s odlišnými vlastnostmi a různou závažností. Některé se dokonce dají léčit snadno a následky jsou téměř nulové. Pro jiné to sice neplatí, ale ošklivě znějící slovo „rakovina“ by se vlastně nemělo ani používat.

Jak se fobii z rakoviny postavit?

Mnohé fobie, včetně strachu z rakoviny, se dají úspěšně řešit. 

  • Strach máme zpravidla z toho, co neznáme. Proto pomáhá najít si co nejvíc informací o nových možnostech léčby a pokrocích v diagnostice rakoviny. Čím víc toho o problému víme, tím rozumněji na něj můžeme hledět.
  • Kognitivně-behaviorální psychoterapie dává člověku šanci pojmenovat a uvědomit si chybné představy a myšlenky, které vedou ke strachu. Dalším cílem je porovnat tyto myšlenky s realitou a následně je změnit. Tím zmizí i neopodstatněný strach.
  • Psychoterapii je někdy vhodné podpořit užíváním léků proti úzkosti. 

Ačkoliv diagnóza nádorového onemocnění v každém z nás vyvolá zděšení, měli bychom vědět, že rakovina, při dnešní úrovni medicíny, už zdaleka nemusí znamenat a ve vysokém procentu případů ani neznamená, konec života. Co dělat, když se dozvíte, že jste onemocněli rakovinou? Psali jsme zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu