Co znamená bolest pod žebry? Příčiny mohou být banální, ale signalizovat i vážná onemocnění

Zdraví 02. května 2019 | 13:41 — Ilona Cílková
Trápí vás z času na čas nebo i pravidelnější bolesti pod žebry? Tento druh bolesti může mít různé příčiny. Obvykle velmi záleží na tom, v které části je bolest lokalizovaná. Dále se dočtete, co všechno může bolest pod žebry signalizovat.
Další 4 fotografie v galerii
Bolest pod žebry může znamenat různé onemocnění / Shutterstock

Člověk může nepříjemné pocity vnímat v pravé nebo levé části žeber, respektive až na bocích, případně i výše v okolí hrudníku. Za těmito obtížemi přitom může stát celá řada méně vážných i závažnějších zdravotních problémů. 

Pociťujete bolest na levé straně?

Pod levým podžebří, respektive pod levou stranou bránice, se nachází slezina. Tento nenápadný orgán vínově červené až fialové barvy má délku kolem 12 centimetrů a v těle plní několik důležitých funkcí. Podílí se například na odstraňování opotřebovaných červených krvinek, tvorbě lymfocytů a účastní se obrany proti bakteriím i virům. Pokud jedinec pociťuje intenzivní bolest v levé části žeber, příčinou může být právě poranění či zvětšení sleziny. Tento orgán za normálních okolností necítíme a není možnost ho nahmatat. Pokud je však slezina zvětšená, což může být zapříčiněno mimo jiné mononukleózou, cirhózou a jinými onemocněními jater, ale i nádorovými onemocněními, může tlačit na své okolí. To pak vyvolává nepříjemné pocity tlaku až bolest.

Příčinou takového stavu však může být i zvýšené prokrvení sleziny, a to například po intenzivním tělesném tréninku. Co se týče poranění sleziny, k tomu často dochází při silnějším nárazu do této oblasti při nejrůznějších nehodách.

Právě silnější náraz může být i příčinou zlomeniny či naštípnutí žebra, což rovněž vyvolává bolest v žeberní oblasti. Za bolestí někdy stojí i vcelku banální zdravotní problémy, jako je například nadměrné nadýmání.

Trápí vás bolest pravé straně?

V pravé části břišní dutiny je mimo jiné uložen žlučník. Pokud tedy pociťujete bolest pod pravým žebrem, příčinou může být právě nějaký problém s tímto orgánem. Žlučník může být jen podrážděný, což často způsobuje například konzumace mastných a tučných pokrmů. Postižený pak pociťuje vystřelování bolesti až do lopatky. V případě, že víte o svých problémech se žlučníkem, je vhodné upravit jídelníček, aby se váš zdravotní stav časem nezhoršoval. Rakovina žlučníku: Jak se projevuje a jak ji odhalit včas? Psali jsme zde.

V souvislosti se žlučníkem se mohou objevit i žlučníkové kameny či zánět a nádorové onemocnění žlučníku. U zánětu žlučníku se bolest zhoršuje při pohybu či hlubších nádeších.

Bolesti pod pravým žebrem mohou být způsobeny ale i ledvinovými kameny či již zmíněnou plynatostí. Bolest v této oblasti však může souviset i s nějakým onemocněním jater, která se nachází hned vedle zmiňovaného žlučníku.

Co když je bolest situována výše?

V případě, že pociťujete bolest v oblasti žeber, ale je spíše rozptýlená a lokalizovaná o něco výše, příčinou může být právě poranění žeber, či mezižeberních svalů. Tento druh bolesti se však může objevit i při zánětu plic, což je však současně doprovázeno pocity tlaku na hrudi, dušností, suchým kašlem či zvýšenou teplotou.

V některých případech může intenzivní bolest pod žebry souviset i s problémy s páteří, a to například tehdy, když plotýnky utlačují nějaký nerv. Pichlavé bolesti žeber také mohou představovat takzvanou mezižeberní neuralgii, při níž bolest vzniká v důsledku podráždění nebo stlačení nervů mezi žebry.

Při opakovaném a pravidelném výskytu bolestí v této oblasti je nejvhodnější konzultovat zdravotní stav s lékařem, který umí příčinu těchto zdravotních problémů stanovit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu