Ocet jako lék: Kde všude nám pomáhá?

Zdraví 12. května 2019 | 08:17 — Ilona Cílková
V dnešní době je absolutní samozřejmostí mít domácí lékárničku, plnou nejrůznějších medikamentů. Co však obsahovala domácí lékárnička našich babiček? Několik nasušených bylinek, tinktur a hlavně ocet. Ocet má totiž neuvěřitelnou schopnost ulevit od problémů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Ocet je skvělým léčebným prostředkem, který by neměl by chybět ve vaší domácí lékárničce / Shutterstock

Ocet na dochucení omáček a polévek, ocet na zavařování, ocet na vyčištění odtoků, rychlovarné konvice či dokonce pračky. A když už by si člověk myslel, že je to všechno, na co by se dal ocet ještě použít, najednou jsou tady octové podkolenky. Octové podkolenky si připravte, pokud vás trápí vysoká horečka.

Zkuste octové podkolenky

Na jeden díl octa budete potřebovat pět dílů vlažné vody (nebo 3 polévkové lžíce octa na půl litru vody). Do této octové vody si namočte bavlněné podkolenky, nechte chvíli ponořené a následně vyždímejte a navlečte na nohy. Abyste nezamáčeli postel je dobré si nohy ovázat ručníkem a pod sebe si pro jistotu prostřete osušku nebo starší deku. Takto vydržte ležet asi hodinu. Nejpozději po dvou kúrách by vám měla horečka zaručeně klesnout.

Horečka však není to jediné, s čím vám octové podkolenky pomohou. Osvědčily se i na potlačení nervozity a zklidnění před spaním.

Udělejte si octový obklad

Výborně vám poslouží při podráždění srdce, nepravidelném pulsu a pocitu stresu.

Octový obklad si připravíte velmi jednoduše. Dvě lžíce octa smíchejte s litrem studené vody, do takové octové vody namočte utěrku nebo ručník, vyždímejte a přiložte na hrudník. Nechte přiložený, dokud se váš puls a srdeční činnost nevrátí do normálu.

Ocet můžete i inhalovat

Uznáváme, že to není nejlepší představa, ale pokud se přemůžete, odměnou vám bude výrazná úleva od bolesti. Proto, pokud vás trápí neutuchající bolest hlavy a vyzkoušeli jste už všechno možné i nemožné, dejte šanci octu a jeho inhalování.

Ideální volbou je v tomto případě sladový ocet. Smíchejte ocet a vařící vodu ve stejném poměru, překryjte si hlavu ručníkem a vdechujte, dokud bolest hlavy neustoupí. Pokud si takový způsob léčby přece jen neumíte představit, použijte sladový ocet jinak. Smíchejte jeden díl octa a jeden díl vody, namočte kapesník nebo šátek a přiložte si ho na čelo. Ocet se uplatní i při mytí ovoce. Jak na to, jsme psali před časem.

Kde ještě ocet pomáhá?

  • Pokud vás trápí nechutenství, snězte před každým jídlem jednu kyselou okurku a vaše chuť k jídlu se vrátí tak rychle jako odešla.
  • Ovocným octem si zase můžete proplachovat vlasy, díky čemuž se vám budou mnohem snadněji upravovat, podpoříte jejich lesk a posílíte pokožku hlavy. 

Už věříte, že ocet je skvělým léčebným prostředkem, který by neměl chybět ve vaší domácí lékárničce? A když ho nepoužijete jako lék, můžete jej vždy použít na přípravu známé pochoutky. Udělejte si vuřty s octem a cibulí. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čeští vědci popsali dokonalý trik. Voda za určitých podmínek nezmrzne ani když jsou teploty hluboko pod nulou

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Zavřít reklamu