Nejlepší přítel vaší štíhlé linie? Tato obyčejná potravina

Zdraví 04. června 2019 | 11:43 — Monika Moorová
Existuje řada důvodů, proč řapíkatý celer jíst v teplém i syrovém stavu a jeho chuť není tím jediným pozitivem. Na první pohled nenápadná zelenina totiž obsahuje až osmdesát různých vitamínů, minerálů a důležitých stopových prvků.
Další 4 fotografie v galerii
Výjimečná zelenina, která je chuťově mimořádná / Shutterstock

Proč ho jíst, jak ho nakoupit? Možná jste si ho v obchodě ještě nevšimli, ale v regálech jej seženete téměř po celý rok. Nejlepší chuť má sice v letních měsících, ale pochutnáte si na něm i v ostatních ročních obdobích.

Vyberte ten správný kousek

Vždy se pořádně podívejte, co kupujete. To ostatně platí u všech druhů zeleniny a ovoce. Kupujte jedině na první pohled čerstvé, jinak utratíte stejné peníze za horší kvalitu a navíc vám potravina doma moc dlouho nevydrží. Dobře narostlý čerstvý celer má zhruba 30 centimetrů na délku a konce řapíků mají neovadlé svěže zbarvené listy.

Využití v kuchyni

Řapíkatý celer má opravdu výrazné aroma, které nemusí zpočátku sedět každému. Časem mu ale přijdete na chuť a nebudete se od něj moci odtrhnout. Nejlépe si ho vychutnáte syrový, ale lze jej podávat i vařený k masu, zapečený se sýrem a smetanou, ale připravíte z něj i zdravou zeleninovou šťávu.

Přítel vaší štíhlé linie

Pro správné fungování trávícího systému je velmi důležitá vláknina. Jeden hrnek řapíkatého celeru obsahuje 1,5 g nerozpustné vlákniny, a proto je ideálním pomocníkem při snižování tělesné váhy. Neobsahuje téměř žádné kalorie, povzbuzuje metabolismus a má schopnost udržet pocit plnosti po delší dobu. Nahraďte večerní mlsání syrovým řapíkatým celerem, který namáčejte do jogurtového dipu – zamlsáte si a přitom se to na vaší linii nijak záporně neprojeví.

Sklenice zeleninového nápoje každé ráno navíc podpoří správnou funkci trávícího systému a dodá tělu potřebné vitaminy. Pokud vám jeho chuť připadá příliš výrazná, zkombinujte ho například s jablečnou šťávou, červenou řepou a mrkví.

Zabraňuje ztrátě paměti

Podle nedávného výzkumu bylo prokázáno, že ztrátě paměti můžete částečně předejít právě konzumací řapíkatého celeru. Mozkové buňky totiž trápí s přibývajícím věkem různé záněty, které způsobují degeneraci a sníženou duševní schopnost. Řapíkatý celer obsahuje luteolin, který má schopnost výskyt těchto zánětů snižovat a uvolňování zánětlivých molekul v mozku zakazovat. Každodenní konzumací řapíkatého celeru tak můžete předejít i Alzheimerově chorobě.

Proč jíst řapíkatý celer

 • obsahuje obrovské množství vitaminu C
 • je zdrojem vitaminů skupiny B, A, K a E
 • tělo obohatí o fosfor, vápník, draslík a zinek
 • vyplavuje z těla toxiny
 • obsahuje flavonid, který brání růstu nádorů
 • je zdrojem vysokého množství vlákniny
 • nemá téměř žádné kalorie a dodává pocit systosti
 • povzbuzuje metabolismus a odstraňuje kyselinu močovou z těla
 • pomáhá při trávení
 • řeší problémy se zácpou
 • podporuje činnost pohlavních žláz

Léčivá i posvátná bylina

Zatímco pro nás je celer stále zcela obyčejná a nezajímavá rostlina, naši předkové sdíleli opačný názor. Celer byl tradičně doporučován na uklidnění a paradoxně i na podporu sexuálních chutí. Jako posvátná bylina byl celer spojován se smrtí a zmiňuje se o něm dokonce slavný starověký básník Homér. Římané a Korinťané jej používali při tvorbě smutečních věnců. Více si o řapíkatém celeru přečtěte v našem jiném článku.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu