Nemoc přenášená klíšťaty: Rozpoznejte příznaky včas, než vám zničí život

Zdraví 09. června 2019 | 18:25 — Monika Moorová
Vrátili jste se z procházky v lese a objevili jste na svém těle zakousnuté klíště? Pak se ho pokuste co nejrychleji odstranit. Čím déle na vašem těle bude, tím větší je pravděpodobnost, že vás nakazí boreliózou. Onemocněním, které sice nezabíjí, ale ničí život.
Dalších 6 fotografií v galerii
Mezi hlavní příznaky lymské boreliózy patří červené skvrny na kůži / Shutterstock

Lymská borelióza, je infekční onemocnění přenášené klíšťaty i jiným hmyzem na člověka. Onemocnění je vyvolané bakteriemi zvanými Borrelia burgdorferi, které nám infikované klíště přenesese do krve. Aby ale k přenosu bakterií došlo, musí klíště zůstat určitou dobu zakousnuté.

Čím je borelióza nebezpečná?

Borelióza je nebezpečná především v tom, že její první příznaky lze velmi snadno přehlédnout, a tím oddálit zahájení účinné léčby. Může se projevit až za pár týdnů či dokonce měsíců. Nepřítomnost příznaků však neznamená, že nejste nakaženi, a proto je dobré nepodceňovat výskyt klíštěte na těle. Neléčení boreliózy může vést k závažnému poškození nervového systému.

1. stádium onemocnění

Prvním, typickým příznakem je pomalu se šířící červená skvrna, takzvaná erythema migrans, která se objeví v místě kousnutí. Skvrna se zvětšuje a má ohraničený lem s bledším místem uprostřed. Objeví se po několika dnech od přisátí klíštěte. Nejčastější inkubační doba je 7 - 14 dní. Tento projev onemocnění se objevuje přibližně u 80% pacientů.

Mezi první příznaky patří

  • horečka
  • únava
  • zimnice
  • bolest svalů
  • bolest hlavy
  • otok lymfatických uzlin

Tato fáze může připomínat obyčejnou chřipku. 

2. stádium onemocnění

Druhá fáze nastupuje pár měsíců až let po štípnutí hmyzem. Projevuje se hlavně postižením kloubů a nervového systému. Také je charakteristické zmodrání a ztenčení kůže na rukou a na nohou. Druhé stádium může vést i k poruchám srdečního rytmu nebo k ochabnutí obličejových nervů. Může se dostavit povisnutí ústního koutku, nebo bolesti šlach a svalů. Postižené mohou být také oči a nervové kořeny. Častým příznakem jsou komplikace při chůzi a také poruchy psychického stavu pacienta. Onemocnění je v tomto stádiu chronické.

Jaká je léčba? 

Dobrou zprávou je, že v počátečním stadiu onemocnění reaguje dobře na léčbu. Špatnou zprávou naopak je, že diagnóza lymské boreliózy bývá obtížná. Její příznaky připomínají i jiná onemocnění a na krevní testy se nedá vždy spoléhat.

Jako u jiných bakteriálních onemocnění spočívá léčba boreliózy v užívání antibiotik a kortikostereoidů, jestliže nemoc zasáhne klouby. Doba trvání léčby je 14, někdy i 21 dní, ale i delší, dokud zcela nevymizí veškeré příznaky onemocnění.

Jak onemocnění předejít?

Základem pro vyhnutí se onemocnění boreliózou je znemožnit kontakt s klíštětem či jiným hmyzem. Proto pokud se vydáte do přírody oděv i odkrytou pokožku postříkejte prostředkem proti klíšťatům. Po návratu z pocházky pečlivě zkontrolujte, zda nemáte na těle klíště. Pamatujte, že čím kratší dobu klíště zůstane přisáté na těle, tím větší je pravděpodobnost, že se bakterie Borrelia nedostane do vaší krve. A rada nakonec. Když už "chytíte" klíště, zapište si do kalendáře kdy a kde na těle jste ho objevili. Objeví-li se pak popsané příznaky, což může být i po několika týdnech, pomůže vám to uvědomit si, že nemusí jít o letní chřipku, ale o nákazu klištětem. Snadná prevence proti přisátí klíštěte? Funguje obyčejný vitamin.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu