Okurková voda: Ideální nápoj na hubnutí, který s vaším tělem dokáže doslova divy

Zdraví 27. července 2019 | 11:29 — Monika Moorová
Okurková voda není pro příznivce zdravého životního stylu žádnou novinkou. Možná budete i vy překvapeni, co taková voda s dokáže. Posílí srdce, zlepší stav kostí, detoxikuje tělo a ještě vám pomůže zhubnout.
Další 4 fotografie v galerii
Okurková voda je nejen příjemným letním osvěžením, ale hlavně pořádným koktejlem vitaminů / Shutterstock

Okurková voda je ideální párty nápoj bez alkoholu, který vypadá úžasně ve velkých skleněných džbánech, v nichž se kromě plátků zelených okurek vznášejí kostky ledu, lístky máty či plátky citronu. 

Jednoduchá příprava a levné ingredience

Pokud si chcete udělat tento zdravý nápoj, postačí vám zhruba polovina salátové okurky na jeden litr pitné vody. Důkladně umytou salátovou okurku i se slupkou jednoduše nakrájíte na tenčí plátky a přidejte vodu, do které můžete přimíchat i lístky máty, citrónovou šťávu nebo plátky citronu, případně zázvoru. Takto připravený nápoj byste měli před podáváním nechat pěkně odstát, doporučuje se minimálně hodina, ale klidně nechte nápoj odležet i přes noc. A proč si zařadit okurkovou vodu do svého pitného režimu?

Pro krásnou pleť

Samotné dodržování pitného režimu prospívá organismu a vitamíny i minerály obsažené v okurkové vodě navíc zajišťují krásnou a zdravou pokožku. Například takový vitamin A, který zpevňuje a obnovuje kůži nebo betakaroten chránící před ultrafialovým zářením, případně kyselina pantotenová se zklidňujícími účinky. Avšak i minerály, jako jsou zinek, hořčík, vápník a především křemík, představují mix prospěšný nejen pro pokožku, ale jsou také ideální i pro udržení zdraví a pevnosti nehtů či vlasů.

Účinný detox 

Látky obsažené v okurkách, a to především antioxidanty - vitamin C, betakaroten, quercetin, apigenin či lutein - dělají z okurkové vody již léty ověřený detoxikační nápoj. Okurková voda tak kromě blahodárné hydratace a pročišťování ledvin eliminuje volné radikály a vyplavuje z organismu toxiny. Na posílení detoxikačních účinků je vhodné do okurkové vody přidat citrón.

Hubnutí je jednodušší

S detoxem organismu se jednoznačně spojuje i zdravé hubnutí. Steroly v okurkách zase snižují vysoký cholesterol. Pitím okurkové vody si zajistíte nejen dokonalou hydrataci organismu, ale i žaludek si udrží pocit plnosti, takže tvrzení, že hlad je někdy jen převlečená žízeň, si můžete sami ověřit během letních veder se sklenkou okurkové vody v ruce.

Pro zdravé kosti

Okurky obsahují křemík i vitamin C a ty jsou spolu s vitaminem D a vápníkem klíčové pro zdraví kostí.

Ochrana před chronickými onemocněními

Výzkumy dokládají, že okurková voda je účinnou prevencí vzniku diabetes, Alzheimerovy choroby, onemocnění očí a dalších chronických chorob. Okurka navíc obsahuje množství antioxidantů, a tak zpomaluje přirozené stárnutí.

Proti překyselení organismu

Kromě detoxikačních a protizánětlivých účinků jsou okurky známé tím, že patří mezi výrazně zásadité plodiny. Pitím okurkové vody tedy rovněž zabraňujete i škodlivému a choroby podporujícímu překyselení organismu.

Protirakovinné účinky

A aby toho nebylo málo, okurková voda snižuje i riziko některých druhů rakoviny. Fytonutrientové sloučeniny nacházející se v okurce, a to lignany a cucurbitaciny, mají totiž protirakovinné účinky. V této souvislosti se hovoří zejména o rakovině vaječníků, prsu, prostaty, plic a také o prevenci rakoviny slinivky. Salátová okurka má ještě mnohem více pozitivních účinků. Čtěte více.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu