Nejnebezpečnější mýty, které panují kolem kouření

Zdraví 29. srpna 2019 | 10:20 — Ilona Cílková
Drtivá většina kuřáků ví, že kouření tabákových výrobků způsobuje vznik rakoviny plic. Stále se však setkáváme s mýty, kterými si část kuřáků ospravedlňuje fakt, že není schopna s kouřením skoncovat.
Další 4 fotografie v galerii
Z některých studií vyplývá, že kouření doutníků je škodlivější než kouření cigaret / Shutterstock

Znáte nejčastější mýty, které panují kolem kouření a nepodléháte jim náhodou? Zde jsou některé z nich:

Kouřím dlouhá léta, teď už nemá smysl přestávat

Nikdy není pozdě přestat s kouřením. Téměř okamžitě se zlepšuje celkové prokrvení i funkce plic. Riziko onemocnění rakovinou plic se postupně snižuje. Po deseti letech od doby, kdy člověk nad tímto zlozvykem zvítězí, klesá riziko onemocnění na polovinu.

Nízkodehtové cigarety a cigarety s označením „light“ jsou bezpečnější

Lehké, ultralehké a nízkodehtové cigarety jsou stejně nebezpečné jako klasické cigarety. U lehkých cigaret s obsahem mentolu je prokázáno, že kuřáci nejenom inhalují jejich kouř hlouběji, ale zároveň mají větší potíže s kouřením přestat. Na vině je chladivý efekt mentolu.

Kouření marihuany nezvyšuje riziko vzniku rakoviny plic

Při kouření marihuanových cigaret dochází k inhalaci většího množství dehtu a dalších rakovinotvorných látek oproti klasickým cigaretám. Navíc většina konzumentů marihuany kouří i klasické cigarety. Riziko onemocnění se tedy úměrně zvyšuje.

Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné

Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky.

Kouření doutníků a dýmky nezpůsobuje vznik rakoviny plic

Kouření doutníků a dýmky zvyšuje nejen riziko vzniku rakoviny plic, ale taktéž riziko vzniku rakoviny jícnu, hrtanu a ústní dutiny. Z některých studií dokonce vyplývá, že kouření doutníků je škodlivější než kouření cigaret.

Diagnóza rakoviny plic není důvod přestat kouřit

Opak je pravdou. Pokračuje-li pacient v kouření i během léčby, nejenže dochází ke snížení účinku podávaných léků, ale zároveň může hůře snášet jejich případné nežádoucí účinky. A že je podobná úvaha opravdu zcela zcestná je snad každému zřejmé. Tipy, jak skoncovat s kouřením i bez různých pomůcek.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V zapomenuté jeskyni archeologové objevili zvláštní kostěné nástroje. Jde o dosud nejstarší důkaz výroby oděvů na naší planetě

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu