Z lidského hlasu lze poznat mnoho věcí. Dokonce i míru inteligence

Ostatní 13. září 2020 | 11:47 — Klára Sanders
Existuje mnoho testů inteligence. Vědci ale přišli i na to, že inteligence se dá poznat pouze z vašeho hlasu. Každý používáme jiný tón hlasu, rychlost mluvení a mimiku. Díky těmto ukazatelům jsou vědci schopni posoudit vaši osobnost.
Dalších 6 fotografií v galerii
To, jakým způsobem mluvíme, o nás prozrazuje i míru inteligence / Andrea Piacquadio/Pexels

Hlas je jeden z nejdůležitějších nástrojů komunikace a právě podle mluvení si o lidech vytváříme určitý obrázek. Podle vědecké studie o vás vaše mluva prozradí mnohé, a to díky akustickým projevům, kterými jsou tón hlasu a rychlost mluvení, jež doprovázejí řeč. Z mluvení lze vyčíst například vaše osobnostní či charakterové vlastnosti. Ukázala to studie The Sound of Intellect.

Studie hodnocení hlasového projevu

Vědci z univerzity v Chicagu, kteří studii provedli, tvrdí, že inteligenci poznáte na první pohled z hlasu. Při výzkumu byla natočena videa potenciálních uchazečů o zaměstnání, kde hovořili vybraní lidé, ti pak byli hodnoceni podle projevu textového přepisu, zvukového záznamu a videa. Studie The Sound of Intellect byla publikovaná v časopise Journal of Psychological Science.

Ukázalo se, že pro hodnotitele byl pro výběr nejpodstatnější hlasový projev uchazečů a přízeň hodnotících získali kandidáti až po poslechu jejich hlasu. Čtení textového přepisu vedlo ke stejným výsledkům, ale vizuální podněty neovlivnily hodnocení kandidátů. Výsledkem tedy bylo zjištění, že pro zhodnocení intelektu je zapotřebí hlavně slyšet člověka mluvit, poté si o něm nejlépe utvoříte dojem. Podle studie jsou totiž v mluvení skryté paralingvistické podněty, které o osobě, jež právě mluví, odhalí jisté informace.

Co o vás vypovídá váš hlas?

Podle studie Univerzity Brighama Younga je rychlejší mluva spojována s vyšším sebevědomím, ale pořád by mělo být mluvčímu rozumět. Doporučená rychlost při nahrávání zvukových audioknih je asi 150 slov za minutu.

Například častější používání takzvaných „plnících slov“ vede k nedostatku sebedůvěry a kompetence. Snažte se tedy vyhýbat slovům: prostě, vlastně, tak, jako, víte apod. Místo těchto slov raději udělejte slovní pauzu, tím budete působit důvěryhodněji.

Přehnané mluvení pak může značit nervozitu mluvčího. Příliš hrubý hlas působí hrubě až konfrontačně a vysoký tón hlasu zase může být spojován s nervozitou či dětinskostí. Pokud zvýšíte hlas na konci věty, bude to vypadat, že naléháte a nejste dostatečně kompetentní a informovaní.

Jako důvěryhodný člověk zapůsobíte, když tóninu svého hlasu snížíte. Vždy pamatujte, že hlas o vás lecos vypoví a nejdůležitější není to, co říkáte, ale jak to říkáte. Dále čtěte: Pomůcky, tipy a triky, které vám pomohou naučit se cizí jazyk

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu