Použití léčivých obkladů patří mezi prastaré léčebné metody. Pomůžou také zbavit se kašle

Zdraví 17. listopadu 2020 | 14:24 — Klára Sanders
Použití léčivých obkladů patří mezi prastaré léčebné metody. V současné době se mnoho lidí vrací k přírodně léčebným metodám a k léčbě různých neduhů využívají právě rozličné obklady a zábaly.
Další 4 fotografie v galerii
Ulevte si od kašle pomocí léčebných obkladů / Pixabay

Na podzim a v zimě umí kašel pěkně potrápit. Zatočte s ním pomocí obkladů. Výroba obkladu proti kašli a zahlenění je velmi snadná a budete potřebovat jen pár surovin, které obvykle máte doma - cibuli, česnek, olej či tvaroh. Po ruce musíte mít také starší bavlněnou plenu, žínku, kapesník nebo plátno a ručník na převázání.

Zábaly a obklady pomáhají tak, že vytahují z těla škodliviny a absorbují je do sebe. Z toho důvodu je doba působení docela krátká – od jedné do tří hodin. Pokud byste nechali obklad působit déle, poskytl by vám medvědí službu, protože by se nežádoucí látky opět vstřebaly zpátky do těla. 

Obklad z cibule a česneku

Na tento obklad si připravte:

  • 1 malou cibuli,
  • 1 stroužek česneku
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje

Cibuli nakrájejte na větší kousky, dejte ji do skleněné zapékací misky a pečte při 180 stupních Celsia v troubě, dokud nezesklovatí – přibližně 20 minut. Poté přidejte rozetřený nebo nastrouhaný česnek a olej. Nechte lehce vychladnout a můžete, ale nemusíte přecedit. Teplý olej naneste na hrudník, překryjte teplou mokrou žínkou a zabalte suchým ručníkem nebo plátnem. Nechte působit 2 hodiny a sundejte. 

Bramborový obklad

  • Bramborový obklad je ideální na vlhký kašel. Pro jeho výrobu si nachystejte:
  • 1 až 3 syrové brambory (dle velikosti hrudníku),
  • list bílého zelí nebo pár tablet řasy chlorelly,
  • zázvor sušený nebo čerstvý 
  • trochu mouky

Brambory nastrouhejte najemno, přidejte natrhané syrové zelí nebo nadrcenou chlorellu, špetku sušeného zázvoru (nebo trochu čerstvého) a doplňte moukou tak, aby vznikla hustá kaše. Kaši naneste na hrudník, obvažte bavlněnou plenou a ručníkem. Nechte působit 2 až 3 hodiny, ne déle. Můžete opakovat vícekrát za den, vždy však s novou várkou.

Tvarohový obklad

Tento obklad se hodí na suchý a dráždivý kašel, podporuje vykašlávání. K jeho výrobě budete potřebovat 1 tvaroh (250 g), 3 stroužky česneku a trošku sádla.

Tvaroh dejte na pánvičku a zahřejte na tělesnou teplotu, přidejte rozetřený nebo nastrouhaný česnek a zabalte do bavlněného šátku či pleny. Hrudník potřete sádlem a naneste obklad. Aby držel, raději ho ještě převažte ručníkem. Nechte působit 1 hodinu. Můžete opakovat několikrát denně, ale připravte si vždy obklad nový.

Olejový zábal

Pokud trpíte suchým kašlem, je výborný použít olejový zábal. Stačí jedna jediná ingredience, a to rostlinný olej.

Olej zahřejte na teplotu těla a namočte do něj starou plenu. Tu přiložte na hrudník, případně i na záda, obvažte další plenou a překryjte ručníkem. Nechte působit půl hodiny až hodinu. Psali jsme také: Zahřejí a navíc léčí. Jak správně připravit bylinkové čaje a s čím vám mohou pomoci

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu