V zimě zahřeje kvalitní bunda. Především dobře zvolený materiál udělá největší službu

Móda 24. listopadu 2020 | 12:31 — Klára Sanders
Podzim už je v plném proudu a za chvíli tu máme i zimu. Při procházkách v chladném počasí není dobré podceňovat oblečení. Především dobře vybraná bunda vám udělá největší službu.
Další 2 fotografie v galerii
Správně vybraná zimní bunda vás v sychravém počasí pěkně zahřeje / Depositphotos

Pokud zrovna plánujete pořídit si novou bundu, poradíme vám, na co se při výběru zaměřit. Při rozhodování se nejspíš budete řídit nejprve svým citem a vkusem. Na tom není nic divného ani špatného, jen neupřednostňujte vzhled před funkčností, abyste pak v zimě nebyli nepříjemně překvapeni.

Kašmír a vlna jsou hitem podzimu

Pokud si pořizujete bundu nebo kabát do chladného podzimu, rozhodujte se podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejlepší volbou je kašmír a vlna, které vás dokonale zahřejí. Kašmír je dokonce ještě teplejší a kvalitnější než vlna, ovšem odpovídá tomu i jeho cena. Nevydrží však zdaleka tolik, co vlna. Ta se hodí jak pro podzim, tak pro zimu ve městě a vydrží déšť i sníh.

Péřová bunda zahřeje každého

Péřové bundy a kabáty jsou v zimě velmi oblíbené. Jejich tepelná izolace je vynikající a neváží téměř nic. Při výběru si však dejte pozor na to, z jakého peří je bunda vyrobena. Vždy by mělo jít o husí peří, nikoliv o levnější kachní nebo dokonce kuřecí. Nikdy byste nemohli požadovat stejné vlastnosti a navíc tyto při namočení silně zapáchají. Péřová bunda by ovšem ani tak neměla navlhnout, jelikož pak ztrácí svou izolační schopnost. S péřovou bundou se do lehkého deště můžete vydat jen v případě, že má vrchní vrstvu s vodním sloupcem.

Zvažte, na co bundu využijete

Při nákupu si také dejte pozor na to, k čemu je bunda určena. Velmi často se setkáte s označením „módní zboží“, stejně jako třeba u bot. Taková bunda je pak vhodná tak maximálně na focení v ateliéru i přesto, že vy si myslíte, že je určena na hory. Jakmile se vám s bundou něco stane, nikdy na ni nebudete moci uplatnit reklamaci, protože jste ji zcela jistě používali v rozporu s doporučením výrobce.

Vyberte správnou velikost

Důležité také je, aby vám bunda seděla. Pokud od bundy očekáváte, že vás bude v chladném počasí hřát, není rozumné koupit si takovou, která vás těsně obepíná. Pod takovou bundu si totiž asi jen stěží vezmete další vrstvy v případě, že se teploty ještě sníží. Zimní i podzimní bunda by měly poskytovat dostatek prostoru pro volný pohyb rukou a neměly by nijak omezovat v pohybu.

Péče je také důležitá

Některé lepší pračky mají přímo program „peří“. Pokud však vlastníte takovou, která tímto programem nebyla vybavena, můžete použít praní na 40 °C – jemné prádlo. Vždy však bez aviváže!

Rozhodně je pak důležité vysušit bundu v sušičce při teplotě kolem 50 °C, která peří vyhovuje. Nemáte-li ani sušičku, sušte bundu na ramínku a několikrát denně ji načechrávejte. V sušičce za vás tuto práci udělají speciální plastové míčky, které při otáčení bubnu sušené věci „naklepávají“. Bundu během pár hodin vyjmete z bubnu v původním stavu, zatímco při sušení na ramínku můžete čekat klidně týden. Jakmile bundu nevysušíte důkladně, může peří začít plesnivět.

Vlněné bundy a kabáty do čistírny

Klasické plstěné vlněné kabáty musejí bez výjimky do čistírny. Pokud se navíc jedná o drahé druhy vln, kterou je například právě kašmír, platí to dvojnásob. Psali jsme také: S ochlazením přichází čas na legíny. Poradíme vám, jak je správně nosit a s čím kombinovat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu