Zabránit vzniku zubních kazů je možné přírodní cestou

Ostatní 01. prosince 2020 | 15:47 — Klára Sanders
Proti zubním kazům bojujeme každý den pravidelným čištěním zubů. Velkou roli hraje také používání mezizubních kartáčků a zubní nitě. Vědci zjistili, že existuje ještě další způsob, a to ryze přírodní. S bakteriemi, které způsobují kazivost zubů, dokáže velmi úspěšně bojovat i kokosový olej.
Další 2 fotografie v galerii
Kokosový olej dokáže velmi dobře bojovat s kazivostí zubů / Pexels

Někomu stačí, aby si zuby párkrát přejel zubním kartáčkem a téměř se mu nekazí. Na druhou stranu existují lidé, kteří si zuby čistí velmi poctivě, a přesto mají při každé návštěvě zubaře další zubní kaz. Pokud patříte mezi ty, kteří trpí vyšší kazivostí zubů, měl by se kokosový olej rozhodně objevit ve vašem jídelníčku.

Kokosový olej a jeho vliv na zdraví

Kokosový olej patří mezi nejuniverzálnější potraviny s příznivým účinkem na zdraví. Jednak se řadí mezi oblíbené oleje používané při vaření, ale má i další možnosti využití, jako například v přírodní medicíně nebo kosmetice. Ne nadarmo je kokosová palma v jihovýchodní Asii, Indii či na Filipínách považována za "strom  života". 

Mezi hlavní výhody užívání kokosového oleje patří:

 • Regulace hladiny hormonů.
 • Léčba kvasinkových infekcí.
 • Zlepšení trávení.
 • Hydratace pokožky.
 • Snížení výskytu celulitidy.
 • Redukce tvorby vrásek a stařeckých skvrn.
 • Stabilizace hladin krevního cukru, zvýšení energie.
 • Zlepšení stavu u pacientů s Alzheimerovou nemocí.
 • Zvýšení hladiny HDL ("dobrého") a snížení LDL ("škodlivého") cholesterolu.
 • Efektivnější spalování tuků.

Kokosový olej má také hojivé účinky. Narušuje totiž buněčnou stěnu bakterií, plísní a virů, a proto se užívá jako hojivá mast. Jak se ale ukázalo, dokáže také uchovat zdravé zuby.

Síla kokosu

Irští experti při svém výzkumu odhalili, že kokosový olej po reakci s enzymy zastavuje růst streptokoků, které rozhodující měrou přispívají k tvorbě zubního kazu. Ten postihuje 60 až 90 procent dětí v průmyslových zemích. Kokosový olej navíc napadá i kvasinky, jež stojí za vznikem aftů.

Tým odborníků z technologického ústavu v irském městě Athlone se při svém výzkumu zaměřil na účinky kokosového, rostlinného a olivového oleje v jejich přírodním stavu a nechal je reagovat s enzymy v procesu, který se podobá procesu trávení v lidském těle začínajícímu již v dutině ústní. Poté oleje otestoval v přítomnosti streptokoků. Pouze kokosový olej byl schopen potlačit množení většiny kmenů těchto bakterií.

Vědci také sdělili, že při štěpení kokosového oleje pomocí enzymů se olej mění v kyseliny, které aktivně a efektivně bakterie zneškodňují. Kokosový olej si poradil mimo jiné s bakterií Streptococcus mutans, která žije v ústní dutině člověka, přichycuje se na zubech a vylučuje žíravou kyselinu. Kokosový olej by se při výrobě zubních past mohl stát atraktivní alternativou pro chemické přísady, jako je kupříkladu fluor. Kokosový olej působí již při relativně nízkých koncentracích a navíc vzhledem k rostoucí odolnosti bakterií vůči působení antibiotik je důležité, aby lidé obrátili pozornost k novým cestám, jak bojovat s mikrobiální infekcí.

Vyzkoušejte domácí zubní pastu s kokosovým olejem

Zubní pasty s kokosovým olejem lze už v současné době získat i v České republice. Pokud se vám ale za ně nechce utrácet peníze, můžete si zkusit zubní pastu vyrobit i sami.

Ingredience:

 • 2 lžíce kokosového oleje
 • 2 lžičky březového cukru – tzv. xylitu/ xylitolu
 • 2 lžičky plavené křídy
 • esenciální olej dle vlastního výběru

Březový cukr, který je součástí domácí pasty, nemá s běžným cukrem nic společného. Umí čistit zubní sklovinu, aniž by ji ničil. Navíc udržuje zdravé dásně. Je vhodný i pro diabetiky a má nižší kalorickou hodnotu než klasický bílý rafinovaný cukr. Plavená křída má rovněž jemné čisticí účinky. Stačí vše smíchat a zubní pasta je na světě. A pokud vám dojde, lze si zuby čistit i jen kokosovým olejem, než si zase vyrobíte novou dávku kokosové zubní pasty. Psali jsme také: Krásné zuby jsou stále více žádoucí. Vyvarujte se častým chybám v péči o chrup

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Planeta Země díky koronaviru po letech utichla. Od průmyslové revoluce se tak stalo poprvé

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Než si vyberete přímotop, zvažte výhody i nevýhody...

Pozor na klíšťata. Už brzy začnou znovu útočit, stačí...

Vyrobit dítěti zábavnou a navíc poučnou hračku je snadné....

Každý dům by měl být vybaven svítilnou. Na co se zaměřit...

Zavřít reklamu