Chodidla vyžadují s postupujícím věkem zvýšenou péči. Hebké paty můžete mít i díky domácím ingrediencím

Krása 09. února 2021 | 09:35 — Klára Sanders
Suchá a zrohovatělá kůže na chodidlech není nic hezkého. Pokud ještě popraská, může vás to pěkně potrápit. Taková chodidla vyžadují zvýšenou péči. Možná vás překvapí, co na popraskané nohy pomáhá.
Další 4 fotografie v galerii
Na ztvrdlé paty pomohou i babské rady a ingredience z vaší spižírny / Pixabay

Jako u většiny kosmetických nesnází tak i u suchých a popraskaných pat je základem pravidelná péče. Prevence je totiž vždy tím nejlepším řešením. Na ztvrdlé paty ale pomohou i babské rady a ingredience z vaší spižírny. 

Zbavte se odumřelé kůže 

Základem je odumřelou kůži pravidelně odstraňovat pemzou, pilníkem, nebo si rovnou zajít na pedikúru, kde se o vaše paty postarají vskutku královsky. Pemza je sice nejrozšířenějším nástrojem v boji proti tvrdé kůži, ale může způsobovat malé praskliny, které se mohou zanítit. Kovové nebo skleněné pilníky jsou tudíž mnohem vhodnější metodou. Když si nohy předtím na nějakou dobu naložíte do teplé vody, bude procedura mnohem efektivnější.

Nejde to bez pravidelné péče 

Odstraněním odumřelé kůže ale cesta k hebkým patám pouze začíná. Chodidla je nutné hlavně pravidelně hydratovat, k čemuž vám poslouží jak speciálně vyvinuté krémy, tak ale i suroviny, které možná máte doma v lednici, spižírně nebo lékárničce.

Jedlá soda – koupel v lavoru s teplou vodou a třemi lžícemi jedlé sody působí na tvrdou kůži skvěle. Zbaví kůži odumřelých buněk a navíc působí antibakteriálně. Udělejte si koupel ještě před procedurou s pemzou nebo pilníkem a uvidíte, jak vám pak obrušování půjde snadněji. Chodidla pak namažte například vazelínou.

Citronová lázeň – chodidlům prospěje i koupel v teplé vodě s půl hrnkem citronové šťávy, lžící soli a třemi lžičkami růžové vody. Když přidáte i dvě lžíce glycerinu, krásně vám kůže na patách změkne. Po dvaceti minutách nohy z vody vyndejte a opláchněte.

Kokosový olej – je to všemocný „lék“ snad na všechno. Hydratuje pleť, dodává lesk vlasům, zbaví vás kruhů pod očima a také skvěle funguje v boji proti tvrdým patám. Důležitá je však pravidelnost. Nohy mažte každý večer a pro větší účinek je před spaním zabalte do ponožek nebo potravinové fólie.

Sádlo – je levnější variantou kokosového oleje. Chodidla znatelně promastí, jen budete ráno vonět jako něco, se by se dalo namazat na chleba s cibulí.

Tvaroh – místo kokosového (nebo i olivového) oleje či sádla můžete použít i tvaroh. Při této proceduře však bude mikrotenový sáček a ponožky nutností. Namažte po koupeli a broušení chodidla tlustou vrstvou tvarohu, zabalte do sáčku, oblečte si ponožky a jděte spát. Ráno neuvěříte svým očím, jak hebké nohy budete mít. Jen se připravte na nepříjemný odér. Psali jsme také: Jak správně pilovat přírodní nehty a jaký tvar zvolit

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu