První pomoc při nachlazení a rýmě. Budete překvapeni, jak tento recept zabírá

Zdraví 25. října 2017 | 13:18 — Monika Moorová
Zkoušeli jste už někdy, jakou sílu má hřejivá koupel nohou? Nejenže dokonale uvolní unavené tělo a současně navodí příjemný pocit osvěžení, ale pomáhá i při nachlazení. Tento úžasný ozdravný prostředek našich babiček byl odzkoušen generacemi.
Další 2 fotografie v galerii
Teplá koupel nohou je balzámem pro tělo i duši / Shutterstock

Teplá koupel nohou je balzámem pro tělo i duši. Odborníci na péči o tělo uvádí, že teplá voda dokáže vytáhnout toxiny z těla přes póry pokožky. Koupel nohou by měl trvat přibližně půl hodiny až hodinu a voda by měla mít kolem 43 stupňů Celsia. Do koupele je vhodné přidat například himalájskou či mořskou sůl nebo éterické oleje a sušené byliny.

Zdravotní účinky tohoto vodního "detoxu" jsou ohromující. Horkou lázeň nohou můžeme použít jako první pomoc při chřipce, infekci, rýmě či nachlazení.

Jak funguje horká koupel?

Stimulace krevního oběhu spojená se zvýšením teploty zvýší aktivitu bílých krvinek a zlepší se tak obrana proti virům. Jako každá dlouhá teplá aplikace působí horká lázeň nohou na organismus zároveň relaxačně, odstraňuje stres, únavu a napětí ve svalech. Člověk se při léčbě nejen prohřeje, ale i potí, takže je možno horkou lázeň nohou použít i jako potní léčbu pro vyloučení toxických látek z těla, nebo jako detoxikační kůru, která šetří ledviny.

Jak na to?

Do hlubokého lavoru vlijeme snesitelně teplou vodu, kterou postupně zahříváme přiléváním horké vody až do teploty přibližně 43-45 stupňů. Připravíme židli, na níž rozestřeme deku a přes ni prostěradlo. Nohy vložíme do lázně a zbytek těla zabalíme do prostěradla a poté ještě do deky. Lavor zakryjeme prostěradlem i dekou ze všech stran, aby teplo neunikalo ven. Na zvýšení prokrvení chodidel se může do lázně přidat jedna čajová lžička hořčičného semínka nebo nastrouhaného křenu.

Hlavu naopak chladíme, a to jak studeným obkladem v zátylku, tak také na čele a na tvářích. Během aplikace lázně je nutné popíjet vlažné tekutiny.

Lázeň by měla trvat 20 minut až jednu hodinu. V jejím závěru chodidla krátce přelijte džbánem studené vody. Tím uzavřete póry a teplo nevyprchá, nýbrž se uchová uvnitř těla. Chodidla dobře vysušte. Po koupeli je ideální 30-60 minut odpočívat v posteli.

Do lázně můžete přidat bylinky. Mají antibakteriální účinky a pomáhají při potících se a zapáchajících nohou. Pokud chcete, aby vaše nohy krásné voněly, zkuste do lázně přidat tymián. Podobný efekt má i uklidňující koupel s majoránkou.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu