Černé listině potravin kraluje tento výrobek

Zdraví 19. března 2018 | 11:18 — Monika Moorová
Palmový olej je v kulinářství je mimořádně oblíbený, protože je levný a ve výrobě nahrazuje dražší suroviny. Palmový olej ale v současné době kraluje na černé listině potravin.
Další 2 fotografie v galerii
Palmový olej je mezi producenty oblíbený hlavně kvůli své nízké ceně / Shutterstock

Nejnovější výzkumy naznačují, že palmový olej může mít podíl na vzniku nádorových onemocnění. V minulosti se palmový olej jako rostlinný tuk považoval za zdravou alternativu živočišných tuků. Obsahuje množství antioxidantů, včetně vitamínu A. Problémem však je, že rafinací je olej zbaven většiny prospěšných látek. O dalším nešvaru 21. století jsme psali v našem jiném článku.

O palmovém oleji se v posledních letech mluví také jako o ekologické katastrofě. Deštné pralesy musí ustoupit nemilosrdným obchodníkům a rozsáhlým plantážím palmy olejné, které jsou zlatým dolem.

Nejnovější studie však dokazují, že palmový tuk představuje další, život ohrožující nebezpečí. Výzkum zveřejněný v magazínu Nature poukazuje na fakt, že stravování s vysokým podílem tohoto tuku, může zapříčinit agresivní šíření rakoviny a u pacientů nemocných rakovinou může způsobovat nárůst metastáz. Jaké jsou nejzdravější oleje pro naši kuchyni? Více jsme psali zde.

Výzkum podpořila nadace Worldwide Cancer Research a vedl ho profesor Salvador Aznar Benitah. Během výzkumu dostávaly laboratorní myši potravu, která obsahovala i kyselinu palmitovou, hlavní složku palmového oleje. Během výzkumu vědci objevili na nádorových buňkách specifickou bílkovinu CD36, která má schopnost šířit rakovinu. Vědci během výzkumu dále zjistili, že bílkovina CD36 se nachází na metastatických nádorových buňkách pacientů s různým tipem rakoviny a dokázali, že po nasazení stravy bohaté palmový olej nastal 50procentní nárůst metastáz. 

Přestože vědci zatím nedělali výzkum na všech typech nádorových onemocnění, už nyní s jistotou tvrdí, že existuje spojitost mezi látkou CD36 a vznikem metastáz. 

Dalším problémem je, že kvůli získávání palmového oleje se devastuje příroda Bornea a Sumatry, kde se nachází nepřeberné množství unikátních druhů z fauny i flóry. Každou minutu se zničí plocha o rozloze šesti fotbalových hřišť této unikátní přírody. Deštný prales pak nahrazují plantáže pro pěstování palem, upozorňují ochránci přírody.

Nejvíce jsou kácením pralesa ohroženi orangutani. Denně jich zahyne šest až dvanáct. V procesu odlesňování jsou tato zvířata často upálena nebo je přejede těžká technika. A ti co přežijí jsou zajati a prodáni na černém trhu s exotickými zvířaty. Orangutanům tak kvůli palmovému oleji hrozí vyhynutí.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu