Víte, jak správně používat bylinky a na které neduhy se hodí?

Zdraví 24. června 2018 | 09:41 — Monika Moorová
Některé bylinky jsou v našich domácnostech stále prakticky nevyužité. A je to obrovská škoda, protože někdy stačí šálek bylinkového čaje a hned se cítíte lépe. Víte ale které bylinky na jaké neduhy použít?
Dalších 5 fotografií v galerii
Než půjdete s receptem do lékárny, zkuste sílu bylinek / Shutterstock

Pokud dáváte přednost domácím bylinkám, mějte doma v dostatečné zásobě právě ty následující.

Jetel luční

Jeden z nejbohatších zdrojů rostlinných estrogenů s antidepresivním účinkem. Tlumí návaly horka, pocení a omezuje poruchy spánku. Lžičku sušeného jetele zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Vlažný odvar pijte 2- až 3 x denně.

Co jetel obsahuje?

  • Jetel je bohatý na vitamin E
  • Obsahuje silice, které mají dezinfekční účinky.
  • Je bohatý na třísloviny, které na sliznicích vytvářejí ochranný film a brání pronikání škodlivin. 

Šalvěj lékařská

Pití šalvějového čaje slouží k posílení celého těla. Důležité je, že šalvěj chrání tělo před mrtvicí a infarktem. Samozřejmě, že nezachrání každou situaci, ale určitě pomáhá. Jako u všech bylin, i u šalvěje je rozhodující pravidelné pití. Na stranu druhou, s šalvějí se to nedá přehánět. Šalvěj je vynikající pomocník při zánětech dutiny ústní.

Jak pomáhá?

  • Má výrazný vliv na snížení pocení v období klimakteria.
  • Pomáhá i při kvasinkových infekcích a zánětech
  • Podporuje činnost metabolismu.
  • Výborná je při zánětech v dutině ústní. Jedná se o různé váčky pod zubem, afty, ale také při zánětech v krku, při zánětech mandlí.
  • Pomáhá při infekcích horních cest dýchacích.

Třezalka

Máte pochmurné myšlenky? Proti smutku, úzkosti, strachu i proti nespavosti je třezalka nejlepší. Je to přírodní antidepresivum, které zároveň zlepšuje krevní oběh. Než půjdete do lékárny s předpisem na antidepresiva, vyzkoušejte třezalku tečkovanou. Roste u lesa a na okraji luk skoro jako plevel. Čaj z ní chutná báječně a opravdu funguje. Ne nadarmo je třezalka součástí mnoha léčiv na léčbu lehčích depresí a melancholických stavů. Bylina zlepší náladu tím, že v mozku zvýší hladinu serotoninu – tedy hormonu štěstí.

Co jste o třezalce možná něvěděli?

Denně vypijte dva až tři šálky. Pozor! Třezalka zvyšuje citlivost na slunce. Během užívání tedy vynechejte opalování i solárium. Třezalku nesmíte pít déle než šest týdnů.

Ploštičník hroznatý

Top bylinka, které se připisuje schopnost odbourávat příznaky menopauzy. Látky obsažené v kořenu ploštičníku hroznovitého ovlivňují funkci endokrinních žláz a tím pomáhají stabilizovat hormonální rovnováhu v organismu. Ploštičník snižuje návaly horka, noční pocení a poševní atrofii. Reguluje koncentraci dopaminu v mozku, čímž pozitivně ovlivňují psychiku. Působí i na vstřebávání vápníku v těle a zpomaluje osteoporózu, zlepšuje urogenitální problémy. Na čaj vám postačí lžička bylinky, kterou zalijete vodou.

Pozor! Bylinku nemíchejte s jinými a čaj pijte až po jídle. Pokud máte potíže s játry, užíváte příliš mnoho léků, ploštičník nepijte! Bylinky ovlivňují vstřebávání léků. Přečtěte si, na které je nutné si dávat pozor

Bylinky můžete využívat i ve formě tinktur nebo aromatických olejů. Bez obav je přidejte i do koupele, zvláště pokud vás trápí nespavost či nervozita.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu