Rozpoznáte mononukleózu od angíny? Pozor na tyto příznaky!
Mononukleóza je infekční virové onemocnění způsobené EB viry. Zvětšuje se počet bílých krvinek, mononukleárů a podle této skutečnosti dostala nemoc své jméno. K přenosu dochází při kontaktu s nemocným, například při líbání, ale také kapénkovou nákazou či používáním stejného nádobí. Nemoc není prudce infekční. Nakazí se zhruba 5 % osob, které přijdou s nemocným do kontaktu. Pokud jste nemoc již prodělali, měli byste být imunní. Očkování zatím neexistuje.
Jak se nemoc projevuje?
Projevy jsou značně rozmanité a mohou se vyskytovat samostatně, ale také v kombinacích.
- Především se objeví velká únava.
- Zvětší se uzliny v oblasti krku, čelistí, podpaždí nebo třísel.
- Objeví se vysoká horečka, nebo jen pocit zvýšené teploty.
- Často otékají mandle, a proto bývá nemoc zaměněna s angínou.
- Mohou se zvětšit játra a slezina.
- Občas se objeví i vyrážka v podobě červených flíčků.
Angína, nebo mononukleóza?
Angína někdy mononukleózu doprovází, a proto nebývá rozlišení snadné. Asi nejtypičtější je druh únavy, která bude jiná než obvykle při nemoci a hlavně dlouhotrvající. A pak také projevy různých nezvyklých příznaků, které jste do té doby při angíně nikdy neměli. Nebojte se svěřit s podezřením lékaři.
Prokázání nemoci
Nemoc se dá bezpečně zjistit rozborem krve, kdy se vyšetřují jednak výše zmíněné bílé krvinky, ale hlavně protilátky proti EB viru. Pak je diagnóza jasná a může se nasadit vhodná léčba.
Jak nemoc léčit
Mononukleóza není nemoc, která vyžaduje složitou léčbu, ale je třeba, aby nemocný byl pod dohledem lékaře a prováděly se pravidelně kontroly. Důležité jsou zejména jaterní testy, aby se vyloučilo poškození jater. K tomu je zaměřen i režim, který je přísně klidový s dodržováním jaterní diety.
Čeho se vyvarovat
- I když se v posledních letech od extrémních forem diety upouští, přesto zjednodušeně platí, že se nemá pít žádný alkohol, nejíst tučná a smažená jídla.
- Nejíst sladké a další nezdravé produkty.
- Vyvarovat se průmyslově upravených potravin.
Nemocný má mít klid, nesportovat. Léčba je značně individuální. Někdy může trvat omezení v jídle a pohybu až půl roku. Jindy je po měsíci člověk zcela fit. U někoho dokonce infekce proběhne skrytě a postižený o ní ani neví. O to důležitější jsou lékařské kontroly, neboť nemůžete tušit, jak právě u vás nemoc probíhá. O dalším, velmi nepříjemném virovém onemocnění jsme psali před časem.