Serotonin zabere na deprese a zlepší náladu. Jak ho doplnit přirozenou cestou?

Zdraví 28. ledna 2019 | 19:05 — Ilona Cílková
Serotoninu se často říká hormon štěstí. Ovšem kromě vlivu na naši náladu je tato látka pro organismus důležitá ještě z dalších důvodů. Rozhodně proto pro nás není dobré, je-li serotoninu nedostatek. Jak ho tělu dodat, a navíc v přirozené podobě?
Dalších 5 fotografií v galerii
Za vaší špatnou náladou může být nedostatek serotoninu / Shutterstock

Aminokyselina, která v našem těle stojí za vznikem serotoninu neboli hormonu štěstí, se nazývá 5-HTP. Právě nedostatek této látky může stát za naší slabou psychickou odolností a nervovou labilitou. Pokud se k tomu přidají problémy v rodině či v práci, duševní neklid a silná emocionální vypětí, následky se postupně sčítají a to všechno se podepisuje na naší psychice. Nakonec jsme natolik psychicky vyčerpaní, že v noci nemůžeme usnout a začneme se cítit opravdu na dně.

Jak nás serotonin ovlivňuje?

Serotonin ovlivňuje přirozený denní rytmus každého z nás. Díky melatoninu, který ze serotoninu vzniká nejvíce v noci, dochází v těle ke správnému řízení biologických hodin. Tedy k rozeznávání denní a noční doby pro bdění a spánek. Nejvyšší hladina serotoninu v organismu je krátce po probuzení, nejmenší pak večer. Tehdy se do krve začíná uvolňovat melatonin. 

Jak na nás působí?

  • Zlepšuje náladu
  • Mírní stres a úzkosti
  • Zajišťuje kvalitní spánek
  • Snižuje frekvenci záchvatů migrény

Redukuje chuť k jídlu

Vyšší hladiny serotoninu pomáhají při snižování chuti na jídlo. Zjistilo se, že nedostatek serotoninu vede ke snadnějšímu přejídání a ztrátě kontroly nad množstvím přijímané potravy. Optimální hladina serotoninu tak pomáhá v kontrole hmotnosti a uplatňuje se při řešení nadváhy.

Co dělat, aby byl serotoninu v těle dostatek?

Obecně platí, že vyvážená strava a zdravý životní styl je klíčem ke zdravému organismu.

  • Dávejte přednost červenému masu.
  • Nebojte se mléčných výrobků.
  • Dopřejte si kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Tady čtěte o dalším pádném důvodu, proč byste si ji neměli odříkat.
  • Zvyšte příjem vitaminu B. Všechny vitaminy řady B jsou důležité pro získání energie a k produkci serotoninu. Více vitaminu B můžete získat konzumací celozrnné stravy a zelené zeleniny.
  • Nezapomínejte na vápník a hořčík.
  • Vyhýbejte se stimulantům a jiným chemikáliím. Cukr, kofein a alkohol vám dávají sice dočasně dobrý pocit, ale postupem času tyto substance odčerpají látky, které mozek potřebuje k vyváženosti vašich nálad. 
  • Dopřejte si dostatek slunce. Sluneční světlo přirozeným způsobem stimuluje produkci serotoninu a dává tělu signál k zastavení produkce melatoninu, který si tělo tvořilo v noci. Tím, že si dopřejete dostatek přirozeného světla, podpoříte svou dobrou náladu a tvorbu životní energie.
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Zavřít reklamu