Serotonin zabere na deprese a zlepší náladu. Jak ho doplnit přirozenou cestou?

Zdraví 28. ledna 2019 | 19:05 — Ilona Cílková
Serotoninu se často říká hormon štěstí. Ovšem kromě vlivu na naši náladu je tato látka pro organismus důležitá ještě z dalších důvodů. Rozhodně proto pro nás není dobré, je-li serotoninu nedostatek. Jak ho tělu dodat, a navíc v přirozené podobě?
Dalších 5 fotografií v galerii
Za vaší špatnou náladou může být nedostatek serotoninu / Shutterstock

Aminokyselina, která v našem těle stojí za vznikem serotoninu neboli hormonu štěstí, se nazývá 5-HTP. Právě nedostatek této látky může stát za naší slabou psychickou odolností a nervovou labilitou. Pokud se k tomu přidají problémy v rodině či v práci, duševní neklid a silná emocionální vypětí, následky se postupně sčítají a to všechno se podepisuje na naší psychice. Nakonec jsme natolik psychicky vyčerpaní, že v noci nemůžeme usnout a začneme se cítit opravdu na dně.

Jak nás serotonin ovlivňuje?

Serotonin ovlivňuje přirozený denní rytmus každého z nás. Díky melatoninu, který ze serotoninu vzniká nejvíce v noci, dochází v těle ke správnému řízení biologických hodin. Tedy k rozeznávání denní a noční doby pro bdění a spánek. Nejvyšší hladina serotoninu v organismu je krátce po probuzení, nejmenší pak večer. Tehdy se do krve začíná uvolňovat melatonin. 

Jak na nás působí?

  • Zlepšuje náladu
  • Mírní stres a úzkosti
  • Zajišťuje kvalitní spánek
  • Snižuje frekvenci záchvatů migrény

Redukuje chuť k jídlu

Vyšší hladiny serotoninu pomáhají při snižování chuti na jídlo. Zjistilo se, že nedostatek serotoninu vede ke snadnějšímu přejídání a ztrátě kontroly nad množstvím přijímané potravy. Optimální hladina serotoninu tak pomáhá v kontrole hmotnosti a uplatňuje se při řešení nadváhy.

Co dělat, aby byl serotoninu v těle dostatek?

Obecně platí, že vyvážená strava a zdravý životní styl je klíčem ke zdravému organismu.

  • Dávejte přednost červenému masu.
  • Nebojte se mléčných výrobků.
  • Dopřejte si kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Tady čtěte o dalším pádném důvodu, proč byste si ji neměli odříkat.
  • Zvyšte příjem vitaminu B. Všechny vitaminy řady B jsou důležité pro získání energie a k produkci serotoninu. Více vitaminu B můžete získat konzumací celozrnné stravy a zelené zeleniny.
  • Nezapomínejte na vápník a hořčík.
  • Vyhýbejte se stimulantům a jiným chemikáliím. Cukr, kofein a alkohol vám dávají sice dočasně dobrý pocit, ale postupem času tyto substance odčerpají látky, které mozek potřebuje k vyváženosti vašich nálad. 
  • Dopřejte si dostatek slunce. Sluneční světlo přirozeným způsobem stimuluje produkci serotoninu a dává tělu signál k zastavení produkce melatoninu, který si tělo tvořilo v noci. Tím, že si dopřejete dostatek přirozeného světla, podpoříte svou dobrou náladu a tvorbu životní energie.
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu