Trápí vás časté křeče? Zkuste nejlepší přírodní léky
Svalová křeč je nepříjemný bolestivý stav, který zažil prakticky každý z nás. Příčiny jejich vzniku jsou přitom různorodé, stejně jako rozsah. Křeče totiž mohou být jak celkové, tak i místní, tedy určitých svalových skupin.
Jaké svaly postihují křeče nejčastěji?
Nejběžnější jsou:
- Křeče dolních končetin: nejčastěji jde o svaly v oblasti lýtek, v menší míře svaly stehen, zejména na zadní straně.
- Křeče zádového svalstva: v oblasti zádových svalů pak bývají nejčastěji postiženy svaly šíje nebo bederní při akutním nebo chronickém přetížení.
Nejlepší přírodní pomoc při křečích?
Heřmánek
Heřmánek je stará bylina používaná k léčbě nejrůznějších onemocnění, včetně svalových křečí. Ve formě oleje ho můžete vmasírovat do bolavých svalů nebo si z něj uvařit čaj, který pomůže svaly uvolnit.
Třešňová šťáva
Pitím třešňové šťávy si ulevíte od bolesti svalů. Má totiž antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, a pomáhá tak svalstvu přirozeně relaxovat.
Borůvky
Borůvkový koktejl pomáhá účinně dostat namožené svaly do formy. Provedené studie navíc naznačují, že pravidelná konzumace borůvek před cvičením a po něm urychluje zotavení po namáhavém pohybu.
Kajenský pepř
Kapsaicin, tedy látka obsažená v kajenském pepři, se často doporučuje lidem s fibromyalgií, tedy zvýšenou unavitelností, bolestivostí a ztuhlostí svalů a revmatoidní artritidou ke svalovému uvolnění. Pepř můžete přidávat do jídla jako koření nebo krém s jeho extraktem přímo nanést na postižené místo.
Vitamin D
Lidé trpící na bolesti svalů mohou mít nedostatek vitaminu D. Jeho přísun zvýšíte konzumací potravin, jako jsou vejce, ryby nebo mléko. Pomáhá i sluneční svit.
Magnesium
Hořčík je pro lidský organismus životně důležitý, protože udržuje normální funkci svalů a nervů. Abyste předešli jeho nedostatku, jezte banány, mandle nebo luštěniny.
Nezapomeňte na odpočinek
Nejlepší a nejpřirozenější způsob, jak uvolnit svaly, je odpočinek. Dbejte na to, abyste měli dostatek spánku a dodržujete také pravidelný pitný režim. Pokud navíc bolavé místo zchladíte, snížíte tím přenos impulzů z aktivovaného svalu a dostaví se okamžitá úleva.
Ve většině případů neznačí svalové křeče vážný stav. Zpravidla samovolně odezní nebo je můžete zmírnit svépomocí. Pokud vás však jejich frekvence obtěžuje a váš problém se stává nezvladatelným, informujte svého lékaře. Křeče totiž mohou značit i některé vážné onemocnění, jako je například snížená funkce štítné žlázy, cukrovka nebo roztroušená skleróza. Nejčastější projevy, že vaše štítná žláza nefunguje tak jak má? Čtěte více.