Kombinace elektronické a klasické cigarety: To nejhorší pro vaše tělo

Ostatní 12. února 2019 | 11:14 — Ilona Cílková
Kdyby většina běžných kuřáků přešla na e-cigarety, asi by to celkovému stavu zdraví národa prospělo. Jenže elektronická cigareta má i svá proti. Její údajná bezrizikovost mnohdy motivuje ke kouření i ty, kteří by se mu jinak úplně vyhnuli.
Další 3 fotografie v galerii
Kouření elektronických i klasických cigaret současně je nebezpečné / Shutterstock

Elektronická cigareta je podle odborníků o něco bezpečnější, než ta klasická, ale žádná výhra to pro naše tělo není.

Co je elektronická cigareta?

Jde zařízení, které vytváří aerosol podobný cigaretovému kouři zahřátím kapalné náplně. Tento aerosol se pak vtahuje do plic a vydechuje. Kouření elektronické cigarety se v poslední době stalo velmi populární, zejména proto, že se o něm mluví jako zdravějším. Problém je, že e-cigarety jsou stále povětšinou nekontrolované, takže nikdo s úplnou jistotou neví, jaké chemikálie vlastně obsahují nebo jaké mohou být jejich dlouhodobé účinky na zdraví.

Podle posledních studií moč kuřáků elektronických cigaret obsahuje více těžkých kovů i stop po karcinogenech a dalších chemikáliích než moč nekuřáků. Na druhou stranu ti, kteří z klasických cigaret přešli výhradně na e-cigarety, měli v moči nižší hladinu těchto látek než kuřáci běžných cigaret.

Studie potvrzují, že elektronické cigarety nejsou tak bezpečné, jak tvrdí marketing. Jen se zatím neví, jak moc jsou nebezpečné. 

Elektronické cigarety jsou velmi populární mezi mladými lidmi. Výzkumy však prokazují, že hrají roli jakéhosi „předskokana“ konvenčních cigaret. Mladiství nekuřáci, kteří holdovali výhradně elektronickým cigaretám či tabákovým vodním dýmkám, skončili u klasických cigaret do jednoho roku.

Takže pokud jste nekuřáci, pak s tímto zlozvykem určitě nezačínejte. Cigarety k životu opravdu nepotřebujete.

Pokud už kouříte a snažíte se přestat, nebo kouření omezit, přejít na e-cigarety může pomoci. Určitě se ale nedoporučuje provozovat obojí. To může být dokonce nebezpečnější než obyčejné kouření. (Dále čtěte: Nemůžete se zbavit závislosti na cigaretě? Zkuste tyto triky).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu