Rakovina plic: Kdy nám hrozí největší nebezpečí?

Zdraví 22. června 2019 | 19:56 — Monika Moorová
Tahle nemoc není pokaždé stejná – naštěstí. Na tom, jakým konkrétním typem rakoviny plic pacient onemocní, závisí do značné míry prognóza uzdravení a také způsob léčby. Různé typy této choroby se totiž také různě šíří a rostou.
Další 4 fotografie v galerii
Rakovinu plic je velmi důležité odhalit co nejdříve / Shutterstock

Základní klasifikace rozděluje případy rakoviny plic na dva typy: malobuněčný a nemalobuněčný plicní karcinom. První z obou jmenovaných je přitom podstatně agresivnější a pacienti s tímto typem rakoviny mají obecně horší prognózu. A jak zní bližší charakteristiky?

Malobuněčný karcinom

  • Tento typ nádoru představuje asi 20 % všech případů rakoviny plic.
  • Ze všech typů této nemoci je nejagresivnější a nejrychleji rostoucí.
  • Vyskytuje se téměř výhradně u kuřáků, pouze jedno procento pacientů s tímto nádorem tvoří nekuřáci.
  • Malobuněčný plicní karcinom rychle tvoří metastázy na nejrůznějších místech těla.
  • Většinou je objeven až v pokročilém stadiu.

Nemalobuněčný karcinom

  • Tento typ rakoviny plic tvoří tu „lepší“ část plicních nádorů.
  • Připadá na něj zhruba 80 % všech případů rakoviny plic.
  • Nemalobuněčné plicní karcinomy dělíme do tří podskupin:

Adenokarcinom

Nádor velmi častý, poměrně často se vyskytuje i u nekuřáků, především u žen. Většina těchto útvarů vyrůstá z okrajových částí plic a šíří se do lymfatických uzlin.

Skvamózní karcinom

Také jeden z častých typů rakoviny plic, většinou vyrůstá uvnitř bronchů, v centrální části plic. Může dosahovat poměrně značné velikosti.

Velkobuněčný karcinom

Je nejméně častým plicním nádorem, objevuje se asi u 10 až 15 % případů rakoviny plic. Velmi snadno se šíří do lymfatických uzlin a do dalších částí těla.

Kdy je potřeba zbystřit?

  • Rakovina plic je velmi zákeřnou nemocí, jejíž příznaky se objevují pomalu a nenápadně. První příznaky totiž ukazují na řadu dalších nemocí, jako je například obyčejná chřipka. Nemocný může mít teplotu, být unavený či ztratit chuť k jídlu.
  • A pak jsou tu už příznaky, které mohou pozornému pozorovateli problém naznačit. Například dlouhodobého kuřáka trápí takzvaný kuřácký kašel. Je na něj zvyklý a nevnímá ho. Nemusí si tak ani všimnout, že se kašel změnil. Záchvaty kašle mohou být častější nebo trvat déle. Může se také objevit dušnost podobná astmatu, která je známkou zmenšené kapacity plic, objevuje se chrapot a potíže s polykáním.
  • Při kašli se může objevit krev a bolest na hrudi. Bolest na hrudi bývá tupá, často pod lopatkou na postižené straně. Pokud je bolest ostrá, značí prorůstání nádoru do hrudní stěny. Jakmile se objeví krev a bolest, měl by nemocný vyhledat lékaře okamžitě a nic už neodkládat.
  • Zdánlivě nesouvisející příznaky pak ještě jsou – částečné ochrnutí obličeje, svěšené víčko, problémy s nehty. Může objevit hubnutí nebo nevysvětlitelná slabost.

Rakovinu plic je velmi důležité odhalit co nejdříve. Jak nemoc dále postupuje, je její léčba obtížnější a pacient má menší šanci na uzdravení. Jak se chránit před rakovinou tlustého střeva? Dodržujte tato pravidla.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu