Neodpustitelné chyby, kterých se dopouštíme při manipulaci a použitým kuchyňským olejem

Ostatní 18. srpna 2019 | 09:50 — Monika Moorová
Věděli jste, že jeden decilitr přepáleného oleje dokáže znečistit neuvěřitelných tisíc litrů vody? Pokud jste i dosud vylévali použitý olej do dřezu nebo záchodové mísy, nyní s tímto zlozvykem určitě přestanete. Poradíme vám, jak správně naložit s použitým kuchyňským olejem.
Další 3 fotografie v galerii
Víte, jak správně naložit s použitým kuchyňským olejem? / Shutterstock

Co běžně děláte s olejem po usmažení řízků nebo hranolek? Vylijete ho do záchodu nebo do kuchyňského dřezu? Děláte velkou chybu. Čističky odpadních vod jsou sice vybaveny odlučovači a lapači tuků a olejů, ale jejich kapacita není dimenzována na velká množství těchto odpadů. Oleje pak narušují biologické stupně čištění. Hrudky ochlazených tuků ucpávají kanalizační čerpadla a vytvářejí tuhé nánosy, které pak brání volnému průtoku vody. Naučte se, jak s ním správně naložit tak, abyste si nezničili kuchyňský odpad, a zároveň jste byli šetrní k životnímu prostředí. Prozradíme vám, jak na to.

Jak správně naložit s kuchyňským olejem?

  • Oleje a tuky z fritovacích hrnců patří do popelnice. Olej jednoduše přelijte do PET láhve a tu pak vyhoďte do komunálního odpadu.
  • V některých obcích najdete i speciální kontejnery na sběr použitých potravinářských tuků a olejů.
  • Nebo olej slévejte do kanystru a až bude plný, odevzdejte ho přímo do sběrného dvora, případně kontaktujte firmu, která se na výkup olejů zaměřuje.
  • Součástí některých bytových domů jsou takzvané olejtéky, kam je možné vylít použitý kuchyňský olej. 

Jak se vypořádat s olejem v domácím prostředí

  • V malém množství jej můžete vylít na domácí kompost, pokud nějaký máte. Rozhodně to však nedělejte ve velkém! Mohli byste totiž narušit kvalitu půdy.
  • Dalším způsobem je vyčlenit si nádobu nebo láhev, kterou naplníte nějakým savým materiálem, například pískem, pilinami nebo kousky novin a postupně sem můžete použitý kuchyňský olej vlévat.
  • Do téže nádoby vkládejte i papírové utěrky, kterými vytíráte olej z pánve před jejím umytím. Po naplnění nádoby ji vyhoďte do komunálního odpadu, což sice není ideální řešení, ale mnohem šetrněji, než vylévání oleje do výlevky a toalety.
  • Menší množství tuků, například z pánve, je možné vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a pak vhodit do směsného odpadu.

Nepodceňujte recyklaci

Až budete příště váhat, kam s použitým olejem, myslete i na to, že se z nebezpečného odpadu může lehce stát užitečná surovina. Záleží jen na tom, jak  s ním naložíte.

Správně recyklovaný kuchyňský olej najde uplatnění v kosmetickém průmyslu, v logistice, nebo jako přídavek do biopaliv. Když ho vylejete do záchodu či do umyvadla, ucpe kanalizaci a znemožní čistění vody. O technickém oleji nemluvě. Tam člověk likvidací mimo určená místa nejen přímo ubližuje přírodě, ale riskuje i pokutu v řádu až několika miliónů korun. 

Rada na závěr

Nikdy nepoužívejte již jednou použitý kuchyňský olej na vaření opětovně, jen proto, abyste ho nemuseli vylévat. Ano, možná tím ušetříte životní prostředí, ale určitě ne vaše tělesné orgány. (Dále čtěte: Jak vybrat správný olej do kuchyně? Nejdůležitější je tento ukazatel).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu