Naučte své děti smrkat. Nácvik je vhodné zahájit již v půl roce života dítěte

Děti 21. listopadu 2020 | 08:38 — Klára Sanders
Možná to na první pohled vypadá jednoduše, ale naučit dítě smrkat, není úplně lehké. Pořádná rýma a ucpaný nos tak umí rodiče pěkně potrápit. Většinou vše vyřeší odsávačka, která je dnes dostupná ve všech lékárnách. Není to vždy ideální řešení a nakonec nezbyde, než naučit dítě smrkat.
Další 3 fotografie v galerii
I obyčejná rýma dokáže děti pořádně potrápit / Depositphotos

Za zimní období potrápí každé dítě i rodiče rýma několikrát. Většinou to vyřeší odsátí hlenů odsávačkou. Odsávání manuální odsávačkou, nebo tou, kterou připojíte na vysavač, má jistě své výhody. Je rychlé, ucpaný nos vyčistí během chviličky a dá se použít i u čerstvě narozených miminek. Nemělo by se však stát jediným způsobem, kterým zbavujete děti hlenů.

Nevýhody odsávání

Pokud odsáváte jen sporadicky, například večer před spaním a vaše dítě to dobře snáší, nemusí vás to trápit. Odsáváte-li však několikrát denně, a nebo u toho vaše děťátko hlasitě křičí, brečí, kope rukama a nohama, zkuste to raději jinak. Častým odsáváním zbytečně dráždíte nejen dítě, ale i sliznici jeho nosu, která je kvůli tomu víc a víc zduřelá. Zduřelá sliznice způsobuje horší odtok hlenů a v nejhorším případě i jejich usazování v dutinách. A to je pak často na antibiotika.

Antibiotika jsou až poslední možnost

Nejlepší cestou je, naučit dítě smrkat. Postup vám vysvětlíme v dalším textu. U dětí, které smrkat neumějí, nebo jim je natolik špatně, že nemají sílu, lze použít fyziologický roztok a nechat nudle volně vytékat. Pro děti stačí mořská voda, kterou můžete stříkat několikrát denně. Hleny, které spolehlivě rozpustí, z nosu vytečou samy a vy je jen setřete kapesníčkem, vatovým tamponem, gázou, nebo u miminek štětičkou. Není to lepší, než léčit ucpané dutiny antibiotiky?

Naučte dítě smrkat

Nácvik smrkání je vhodné zahájit již v půl roce života dítěte. Touto dobou děti začínají nejvíce napodobovat své okolí a z jakéhokoliv povedeného kousku mají radost. Nejlepší je začít ve chvíli, kdy dítě ještě rýmu nemá. Nebude vás tak tlačit čas, nebudete ve stresu, že má dítě ucpaný nos a budete moci nácvik pojmout spíš jako hru.

Začněte s tím, že si zacpete ústa rukou a dítěti svým nosem foukejte na obličej. Pokud se dítě směje, jste na dobré cestě, protože ho vaše podivné chování zaujalo. Vyčkejte, dokud vás dítě nezačne opakovat. Může to trvat den, nebo tři týdny. Záleží na tom, jak moc již dítě opakuje. Hlavně nespěchejte, nezlobte se na něj a do ničeho ho nenuťte.

Jakmile začne dítě nosem foukat, přidejte „povel“. Řekněte „smrk-smrk“ nebo „smrkej“ a opět vyfoukněte nosem. Dítě si později spojí, že po povelu následuje vyfouknutí nosem. Můžete také začít na nos opatrně a něžně přikládat kapesník. Klidně dítě nechte, ať se s ním seznámí nejdříve samo, nebo ať "vysmrká" ono vás. Až budete ve fázi, že dítě foukne na povel do kapesníku, máte vyhráno. Stále ale smrkání nanečisto opakujte, aby ho dítě nezapomnělo.

Buďte na první rýmu připraveni

Nácvik je důležitý, aby dítě vědělo, co má při rýmě vůbec dělat. Často se však stane, že jakmile má dítě smrkat na ostro, najednou se mu nechce. Jde to hůř než předtím a navíc není ve své kůži. Opět platí – nezlobte se na něj, nehubujte mu. Zkuste nejprve používat mořskou vodu, aby se hleny uvolnily. Správně by se mělo smrkat vždy jednou dírkou – na tu druhou tlačte dítěti vždy jedině zespoda. Když stisknete nos zboku, tlačíte na nosní přepážku, což může dětem způsobovat bolest a odrazovat je od smrkání.

I v případě, že již vaše dítě bude umět smrkat, držte se následujícího postupu: vždy nejprve aplikujte nosní kapky (klidně jen mořskou vodu), které hleny rozpustí a nechte vaše dítě vysmrkat až za chvíli, abyste zbytečně nedráždili sliznici nosu.

V zimním období je však důležité dbát i na prevenci a zásobovat děti vitaminy, aby rýmě, kašli a chřipkám nepodlehly. Psali jsme také: Podpořte dětskou imunitu. Připravte doma zdravé zázvorové bonbony

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akce roku je opět tady. Na novém voze můžete v těchto dnech ušetřit až 200 tisíc

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu