Toužíte po vysokých podpatcích, ale nevíte, jak vybrat ty správné? Poradíme Vám!

Móda 12. prosince 2016 | 09:00 — redakce
Boty na podpatku mohou proměnit každou ženu. Držení těla je rovné, chůze hladká, nohy vypadají delší a štíhlejší, a velikost boty – menší. Říká se, že čím vyšší podpatek, tím vyšší je postavení žen. Boty s podpatky potěší nejen ženy, ale i muže. Chcete-li upoutat pozornost delšími, krásnými a sexy nohami, musíte mít boty pohodlné.
Jak si vybrat boty na podpatku / Internet

Ačkoli boty na podpatku vypadají sexy a krásně prodlužují siluetu, ne každá žena má odvahu si je obout, natož v nich chodit.

Poradíme Vám, na co se zaměřit při výběru bot na vysokém podpadku, abyste měla onu vysněnou siluetu a zároveň si neničila zdraví.

1) Materiál
Nedá se nic dělat, kvalitní boty musí být z kůže. Žádná bota není šitá přesně vám na míru, teprve nošením se lehce dotvaruje. A botu ze syntetiky (pokud to nebude speciální kvalitní syntetika, která pak ovšem vyjde dráž než kůže) neprošlápnete. Naprosto nezbytný je měkký a pohodlný materiál u páskové obuvi. Pásky, včetně toho na patě, nesmí dřít. Jestli nemáte peníze na kožené boty, radši si nekupujte žádné a šetřete. Je až s podivem, kolik tvrdých, nepružných a neprodyšných bot se (nejen) u nás prodává a nosí.

2) Výška podpatku
Vybírejte podle vlastních schopností. Tím nemyslíme zůstat nadosmrti u centimetrového špalíku, ale neškrábat se ze čtyř centimetrů hned na čtrnáct. Ultravysoký podpatek, na kterém se nikdy nenaučíte normálně chodit, poznáte podle pokrčení kolen. Pokud vás obuté boty nutí pokrčit nohy v kolenou, je podpatek moc vysoký.

3) Vzdálenost mezi špičkou a podpatkem
Podpatek by neměl být "podražený", aby předbíhal těžiště, protože se pak při chůzi budete kácet dozadu a nepřiměřeně namáhat nohy. Úplně ideální není ani naopak velká vzdálenost špičkou a podpatkem, i v takových botách musí noha při každém kroku hledat oporu někde úplně jinde, než by chtěla.

4) Šířka a délka špičky
Prstům musí být v botě dobře. Špička je nesmí tlačit ze stran k sobě, ale nesmí být ani tak krátká, že mají prsty tendenci se krčit. A pozor, nesmí být ani moc nízká a tlačit na prsty shora, potom si koledujete o zarostlé nehty. To se týká především balerínek a jiných plochých bot. Prostě špička musí být dobrá ze všech stran! Jestliže máte pocit, že to vyřazuje z výběru prakticky všechny špičaté lodičky, máte pravdu. Takové boty jsou vhodné jen na občasné nošení. U páskových bot platí, že pásky se nesmějí zařezávat tak, aby mezi nimi noha "vytékala". Za to někdy můžou těsné boty, jindy buclaté nožky, každopádně končí to vždycky stejně: spoustou puchýřů a při vytrvalém nošení i tvorbou mozolů, křivými prsty a v krajním případě kostními výrůstky.

5) Nártová část
"Dekolt" boty musí být tak akorát. Bota se nesmí zařezávat a odírat nohu. U kožených bot (kožených z obou stran - pozor na boty, které mají vrchní část svršku koženou a podšívku syntetickou - jsou sice měkčí než čistě syntetické boty, ale prošlapávají se hůř než kožené) může být nárt trochu těsný, protože botu lze povolit pomocí vytahovacího spreje. (Buď se bota nastříká a vytahuje přímo rukama, nebo se do ní po nastříkání obujete v tlustší ponožce.) Syntetické boty, které řežou do nártu, si za žádnou cenu nekupujte - dá se v nich vydržet akorát těch pár kroků v prodejně!

6) Pata
Zdá se vám, že po vyloučení bot nesplňujících předchozí body už v obchodech nic nezbylo? A to ještě není všechno. Pozor na patní část obuvi, ta nesmí být ani nízká a volná (noha by vypadávala) - i když to se dá v lehčích případech napravit vložením silikonové patičky, která zároveň zabrání odírání nohy -, ani těsná nebo moc vysoká. U kožené boty opět může být trochu těsnější, protože se to prošlápne.

7) Materiál vnitřku
Kůže a jedině kůže - celá bota ať je kožená! (Může být i textil + kůže, např. u saténových společenských bot.) Ani podšívka a stélka by neměly být ze syntetiky. Poznáte to podle symbolů, které by měly být v botě vytištěné nebo vlepené. Naopak podrážka by měla být raději syntetická, kožená tolik nevydrží, ostatně boty s koženou podrážkou bývají často určeny jen do interiéru a ne na chození venku.

Značky ve tvaru bot upozorňují, ke které části patří symbol vpravo: ke svršku, podšívce či podrážce. Symbol ve tvaru zvířecí kůže značí samozřejmě přírodní kůži, mřížka je textil a kosočtverec syntetika. Na jednom místě mohou být i dva symboly, často to bývá u podšívky, která bývá někdy zčásti kožená a zčásti syntetická.

8) Tloušťka podrážky
Čím tenčí je podrážka ve špičce, tím dřív vás začne bolet přední část chodidla. Čím vyšší podpatek, tím důležitější je tloušťka a pohodlnost podrážky... Pohodlí se dá zlepšit vložením kožené půlstélky nebo silikonového polštářku, to pak ovšem bota musí být tak prostorná, aby se to tam vešlo.

9) Stabilita
Při chůzi musíte mít v botě stabilní pocit, neměly byste při každém kroku znovu hledat rovnováhu. V páskových botách musí po celou dobu kroku noha držet rovně, pata ani špička nesmí nikam ujíždět! Mnoho bot na podpatku má bohužel špatně vyřešenou konstrukci, která pak vede ke kymácivému kroku a bolestem nohou.

A ještě něco ke zkoušení: boty zkoušejte tak dlouho, aby se kůže stihla trochu zahřát a přizpůsobit noze. Promačkejte si špičku, jako to dřív dělávala maminka, když zkoumala, jestli nemáte palec natlačený až vepředu, to totiž platí pořád. A po obchodě se projděte svým obvyklým tempem, ne pomaličku a opatrně, tím totiž nic nezjistíte.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu