Zabránit vzniku zubních kazů je možné přírodní cestou

Ostatní 01. prosince 2020 | 15:47 — Klára Sanders
Proti zubním kazům bojujeme každý den pravidelným čištěním zubů. Velkou roli hraje také používání mezizubních kartáčků a zubní nitě. Vědci zjistili, že existuje ještě další způsob, a to ryze přírodní. S bakteriemi, které způsobují kazivost zubů, dokáže velmi úspěšně bojovat i kokosový olej.
Další 2 fotografie v galerii
Kokosový olej dokáže velmi dobře bojovat s kazivostí zubů / Pexels

Někomu stačí, aby si zuby párkrát přejel zubním kartáčkem a téměř se mu nekazí. Na druhou stranu existují lidé, kteří si zuby čistí velmi poctivě, a přesto mají při každé návštěvě zubaře další zubní kaz. Pokud patříte mezi ty, kteří trpí vyšší kazivostí zubů, měl by se kokosový olej rozhodně objevit ve vašem jídelníčku.

Kokosový olej a jeho vliv na zdraví

Kokosový olej patří mezi nejuniverzálnější potraviny s příznivým účinkem na zdraví. Jednak se řadí mezi oblíbené oleje používané při vaření, ale má i další možnosti využití, jako například v přírodní medicíně nebo kosmetice. Ne nadarmo je kokosová palma v jihovýchodní Asii, Indii či na Filipínách považována za "strom  života". 

Mezi hlavní výhody užívání kokosového oleje patří:

 • Regulace hladiny hormonů.
 • Léčba kvasinkových infekcí.
 • Zlepšení trávení.
 • Hydratace pokožky.
 • Snížení výskytu celulitidy.
 • Redukce tvorby vrásek a stařeckých skvrn.
 • Stabilizace hladin krevního cukru, zvýšení energie.
 • Zlepšení stavu u pacientů s Alzheimerovou nemocí.
 • Zvýšení hladiny HDL ("dobrého") a snížení LDL ("škodlivého") cholesterolu.
 • Efektivnější spalování tuků.

Kokosový olej má také hojivé účinky. Narušuje totiž buněčnou stěnu bakterií, plísní a virů, a proto se užívá jako hojivá mast. Jak se ale ukázalo, dokáže také uchovat zdravé zuby.

Síla kokosu

Irští experti při svém výzkumu odhalili, že kokosový olej po reakci s enzymy zastavuje růst streptokoků, které rozhodující měrou přispívají k tvorbě zubního kazu. Ten postihuje 60 až 90 procent dětí v průmyslových zemích. Kokosový olej navíc napadá i kvasinky, jež stojí za vznikem aftů.

Tým odborníků z technologického ústavu v irském městě Athlone se při svém výzkumu zaměřil na účinky kokosového, rostlinného a olivového oleje v jejich přírodním stavu a nechal je reagovat s enzymy v procesu, který se podobá procesu trávení v lidském těle začínajícímu již v dutině ústní. Poté oleje otestoval v přítomnosti streptokoků. Pouze kokosový olej byl schopen potlačit množení většiny kmenů těchto bakterií.

Vědci také sdělili, že při štěpení kokosového oleje pomocí enzymů se olej mění v kyseliny, které aktivně a efektivně bakterie zneškodňují. Kokosový olej si poradil mimo jiné s bakterií Streptococcus mutans, která žije v ústní dutině člověka, přichycuje se na zubech a vylučuje žíravou kyselinu. Kokosový olej by se při výrobě zubních past mohl stát atraktivní alternativou pro chemické přísady, jako je kupříkladu fluor. Kokosový olej působí již při relativně nízkých koncentracích a navíc vzhledem k rostoucí odolnosti bakterií vůči působení antibiotik je důležité, aby lidé obrátili pozornost k novým cestám, jak bojovat s mikrobiální infekcí.

Vyzkoušejte domácí zubní pastu s kokosovým olejem

Zubní pasty s kokosovým olejem lze už v současné době získat i v České republice. Pokud se vám ale za ně nechce utrácet peníze, můžete si zkusit zubní pastu vyrobit i sami.

Ingredience:

 • 2 lžíce kokosového oleje
 • 2 lžičky březového cukru – tzv. xylitu/ xylitolu
 • 2 lžičky plavené křídy
 • esenciální olej dle vlastního výběru

Březový cukr, který je součástí domácí pasty, nemá s běžným cukrem nic společného. Umí čistit zubní sklovinu, aniž by ji ničil. Navíc udržuje zdravé dásně. Je vhodný i pro diabetiky a má nižší kalorickou hodnotu než klasický bílý rafinovaný cukr. Plavená křída má rovněž jemné čisticí účinky. Stačí vše smíchat a zubní pasta je na světě. A pokud vám dojde, lze si zuby čistit i jen kokosovým olejem, než si zase vyrobíte novou dávku kokosové zubní pasty. Psali jsme také: Krásné zuby jsou stále více žádoucí. Vyvarujte se častým chybám v péči o chrup

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jak dopadla hvězda středoškolských filmů? Amanda Bynes sekla s drogami a učí se na kosmetičku

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu