Zatočte s komáry. Udělejte si na ně past a máte celé léto pokoj
Stačí pár drobných a šikovné ruce a můžete si vyrobit účinnou past. Zkusit můžete i bylinky, které komárům nevoní, a rozmístit je po místnosti.
Aromatické byliny
Pokud jde o odpuzení komárů a dalšího bodavého hmyzu a nechceme na sebe stříkat chemické repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Účinek rozvěšených svazků těch správných bylin je přitom větší než jen lokální aplikace repelentu na tělo, protože svou vůní dokážou prosytit celý prostor.
Mezi osvědčené pomocníky v tomto směru patří vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně, jen jeho zápach nemůžeme označit za právě podmanivý. Proto je lepší svazečky této rostliny, které si lze natrhat podél cest, rozvěsit spíše do předsíně nebo na verandu než do uzavřené místnosti.
Stejné je to i s česnekem kuchyňským (Allium sativum), ze kterého by se dal vyrobit i velmi účinný tělový repelent. Je však poměrně agresivní, protože leptá pokožku, a tak jej doma využijeme proti hmyzu jen v několika zavěšených svazečcích. Pokud to tedy sneseme, protože zdaleka nevoní každému.
Výborný je i libeček lékařský. Jeho vůně intenzivně odpuzuje hmyz, ale nám lahodí. Podobné je to i se snítkami šalvěje. Rozvěsit její nať kolem oken znamená vyhnout se nepříjemným štípancům.
Na samotném vrcholu, pokud jde o repelentní účinky a úžasnou svěží vůni, pak stojí v Česku nepůvodní citronová tráva (Cymbopogon citratus). Její pronikavé citrusové aroma, pro které jistě najdete využití i při vaření, komárům vyloženě vadí.
Past na komáry
Vědci z univerzity v holandském Wageningenu učinili objev, který v podstatě jen potvrdil to, co naše babičky věděly už dávno. Badatelé usilovně řešili, co vlastně komáry v noci navádí na cíl. Po sérii pokusů zjistili, že prvotní lokalizace probíhá na základě snímání stop oxidu uhličitého vydýchávaného spící kořistí. Tento poznatek můžeme prakticky využít ve svůj prospěch, a vyrobit si lapač komárů na přírodní bázi.
Potřebovat budete PET láhev s užším hrdlem, kterou zhruba ve dvou třetinách výšky rozříznete na dvě části. Ta horní část přijde vsadit do té spodní hrdlem dolů, ale nejprve musíte dát návnadu. Tou je kousek droždí posypaný trochou cukru a voda načepovaná jen do dvou centimetrů výšky. Po sestavení past v místnosti instalujte poblíž okna, třeba na parapet mezi květiny, ale můžeme ji také zavěsit do prostoru. A můžete jít klidně spát.
Jak přichystaná past pracuje?
Kvasný proces, který v lahvi začne probíhat, uvolňuje nemálo oxidu uhličitého, obsah láhve „vydechuje“ intenzivněji než spící člověk. Výdech je na rozdíl od střídavé frekvence lidského dechu plynulý a koncentrovaný do jednoho bodu.
Komáři neodolají, atakují připravenou past a vám dají pokoj.