Zaostřeno na alkohol: Máme kocovinu po určitém druhu, nebo jde jen o mýtus?
Mýtů o kocovině a alkoholu je skutečně hodně a nutno rovnou přiznat, že ne všechny jsou pouze mýty. Každý alkohol funguje jinak a na některých mýtech je doopravdy nějaký ten kousek pravdy.
Víno
Mezi lidmi panuje obecné přesvědčení, že víno způsobuje opravdu těžké kocoviny. A je na tom i něco pravdy. Ovšem pouze v případě, že pijete nějaké méně kvalitní víno, které obsahuje nekvalitní ingredience a jeho destilace neproběhla zrovna ukázkově. Kvalitní vína kocovinu nezpůsobují, nebo zdaleka ne tak velkou. Dalším důvodem kocoviny z vína je jeho nadměrná konzumace a následná dehydratace.
Destiláty
Když pijete čistou lihovinu, nemáte kocovinu. I na tomto mýtu něco je. Ale záleží na procesu fermentace, který je zodpovědný za přidávání chemikálií, které mohou způsobovat kocovinu. V tomto procesu se jako vedlejší produkt přidávají chemikálie zvané kongenery, druh alkoholu, který naše tělo nedokáže zpracovat a způsobuje nevolnost. A platí to samé, co u vína. Když to s pitím přeženete, kocovina vás nemine.
Šampaňské
Respektive šumivá vína, protože pravé šampaňské si dopřejeme jen výjimečně. I šumivá vína umí udělat pořádnou kocovinu a můžou za to bublinky. Je to z toho důvodu, že kvůli bublinkám žaludek rychleji uvolní svůj obsah do tenkého střeva, kde se alkohol vstřebává do krevního řečiště. A navíc šumivé drinky obsahují vyšší hladiny cukrů, u kterých bylo prokázáno, že ovlivňují vyprazdňování žaludku a také rychlost vstřebávání alkoholu.
Jak se tedy vyhnout kocovině? Pijte hlavně střídmě a ráno vám nic nebude. Protože jinak se kocovině nevyhnete, ať už pijete jakýkoliv druh alkoholu. Dále čtěte: Proteinová káva je stále oblíbenější. Ale stojí to vůbec za to?