Znáte účinky hřebíčku a jak jej správně použít?

Ostatní 12. prosince 2018 | 17:12 — Monika Moorová
Hřebíček s oblibou přidáváme do punče či svařeného vína a přitom si ani neuvědomujeme, jak příznivě na náš organismus působí. Stačí jedna polévková lžíce, která našemu tělu dodá důležitý mangan, draslík, rostlinné steroly a také vlákninu.
Další 3 fotografie v galerii
Léčivé koření s vůní dálek a Vánoc / Shutterstock

Hřebíček je typické vánoční koření. Má ale i generacemi ověřené léčivé účinky. Dokáže nás zahřát i vykouzlit tu pravou atmosféru svátků. Věděli jste třeba, že hřebíček patří mezi významné antioxidanty?

Už naši předkové věděli o léčivých účincích hřebíčku. Měli jej po ruce vždy, když měli problémy se zuby. Tato koření je totiž skvělým lékem na tišení bolesti zubů. Mohou za to silice, které se v nich nacházejí. Stačí hřebíček rozžvýkat a nechat působit na bolestivém místě. 

Na co je hřebíček dobrý?

  • Hřebíček je považován za skvělou přísadu do domácích léčiv na artritidu, špatné trávení a mykózy nohou.
  • Dokáže odstranit zápach z úst. Plísně a bakterie už nebudou mít ani šanci!
  • Hřebíček má své místo v alternativní medicíně, kde se využívá při léčbě nedostatku červených krvinek.
  • Asijská medicína využívá hřebíček jako druh koření, které dodává energii a zvyšuje rychlost metabolismu.
  • S kořením se spojují i ​​protirakovinné účinky. Přišli na to autoři studie, kteří zkoumali chemoprotektivní účinky vodního roztoku u hřebíčku. Výsledky studie jsou důkazem toho, jak velkou silou disponuje toto koření.

Jak hřebíček správně použít?

Koření má specifickou štiplavou chuť a je třeba ho používat s mírou. Většina z nás přidává hřebíček do sladkých jídel nebo ho používá k ozdobě citrusového ovoce.

Jsou však i jiné možnosti.

Bolí vás zub? Žvýkejte hřebíček

Je to starý a osvědčený lidový recept, jak utlumit bolest zubů a dásní. Hřebíček má účinek anestetika. Pokud mají jeho silice možnost proniknout do kůže či sliznice bolavého místa, spolehlivě tlumí bolest. Hřebíček tedy umístíme tak, aby se přímo dotýkal příslušné oblasti dásně a necháme ho působit. Potřebujete se zklidnit a odbourat stres? Zapalte listy tohoto koření.

Tinktura

Chcete-li využít léčivé vlastnosti hřebíčku, vyrobte si z něj tinkturu. Namočte hrst hřebíčku do lihu a nechte louhovat dva týdny. V případě bolavého zubu nebo paradentózy můžeme dáseň potřít, nebo výtažek kápnout na vatový tampón a přiložit.

Osvěžení dechu

Hřebíček se rovněž užívá k osvěžení dechu. Odvarem můžete vypláchnout ústa. Koření ústní dutinu dezinfikoval a zároveň chrání.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu