Jak se zbavit horečky přírodní cestou. Co opravdu funguje a co ne?

Ostatní 14. prosince 2018 | 15:28 — Monika Moorová
Čas od času každý řešíme problém, jak snížit nepříjemnou horečku. Existuje sice jednoduchý postup a můžeme si vzít tabletku, ale někdy není po ruce, někdy také nezabírá a někdo se chemii z principu brání.
Další 3 fotografie v galerii
Zkuste metody našich babiček / Shutterstock

Jak se tedy zbavit horečky přírodní cestou a bez chemie? Následující tipy vás můžou inspirovat. Metody našich babiček totiž fungují dodnes. Navíc když vynecháte léky, šetříte si játra. 

Jaká teplota je normální

Normální tělesná teplota zdravého člověka dosahuje maximálně hodnoty 37 °C. Do 38 °C se jedná o zvýšenou teplotu, neboli subfebrilii, a pokud teploměr naměří víc, mluví se o horečce, přičemž ta nad 39,5 °C je už opravdu hodně vysoká. Jestliže se naměřené hodnoty začínají blížit čtyřicítce a nedaří se je během jednoho dne snížit, je lepší navštívit lékaře. Vyhledat odbornou pomoc by lidé měli i tehdy, pokud horečky nad 38 °C trvají déle než tři dny.

Kdy začít snižovat

To je základní otázka, kterou musíme vyřešit. Pokud máme jen zvýšenou teplotu, není rozumné ji za každou cenu ihned srážet. Lidské tělo se totiž zvýšením tělesné teploty brání infekci. U dospělého člověka tak můžeme krátký čas akceptovat horečku s teplotou okolo 39 stupňů. U dětí je hranice níž. Jako problematická se uvádí už teplota 38 stupňů. Dalším faktorem mohou být různé nemoci, kterými pacient trpí. Jinak budeme postupovat u dospělého a jinak zdravého člověka. Zcela jiný postup zvolíme u seniora, který má nemocné srdce.

Jak srazit horečku

Zábaly 

Obklady a zábaly jsou rozhodně velmi účinným prostředkem ke snížení horečky. Pomůžou i tehdy, když se nám nedaří horečku snížit ani pomocí tablet. Můžeme začít chladivým obkladem na čelo, případně také na předloktí a nohy po kolena.

Pokud se teplota po zábalu nesníží, můžeme zábal přiložit i na celé tělo. Neměl by být přímo ledový, nechceme-li způsobit větší škody. Úplně stačí, pokud obklad namočený ve studené vodě lehce vyždímáme a přiložíme na tělo tak, aby dobře přilnul. Poté zakryjeme neprodyšnou vrstvou a překryjeme teplou látkou, například dekou. Tak necháme působit asi dvě až tři hodiny. Jde vlastně o klasický Priessnitzův obklad. Opakovat ho můžeme nejdřív po čtyřech hodinách. Zkusit můžete třeba křenové zábaly.

Přikládání ledových kostek do třísel

Je to velmi efektivní, ale málo používaná metoda, která spočívá v tom, že na obě třísla položíme tenkou látku a na ni položíme několik kostek ledu vložených do igelitového sáčku, ponecháme cca 10 minut. Po uplynutí 10ti minut led odstraníme a po 20ti minutách teplotu přeměříme. Pokud teplota neklesne, postup opakujeme. 

Sprchování

Po dobu cca 2 minut se sprchujeme vlažnou vodu. Po 20 minutách teplotu zkontrolujeme a v případě potřeby opakujeme. 

Potní kúra

Pomocí potní kůry docilujeme snížení teploty rychlým překrvením povrchových částí těla. Potní kúrou se odvádí teplo z těla pomocí vody. K navození pocení je vždy zapotřebí dostatečný příjem teplé tekutiny, a to nejlépe ve formě čaje. Vhodný je čaj s potivými účinky, například čaj z lipového květu, s medem a citrónem. Důležité je též dostatečné množství tekutiny. U dětí minimálně 200 ml a u dospělých dvojnásobek. Efekt potní kůry zvýšíme také přiložením vlhkého či vlažného ručníku na tělo nemocného.

Bylinkami proti horečce

Ke snížení tepoty můžete využít černý bez nebo lípu srdčitou. Dvě čajové lžičky sušených květů bezu (nebo lípy) se spaří s ¼ litrem vody a 10 minut vylouhují. Pro vypocení stačí vypít dva šálky horkého čaje.

Ocet nebo tvaroh? 

Ke snížení horečky se používají i další rady. Doslechnout se můžete třeba o octových nebo tvarohových zábalech. 

Ocet jako takový má stahující, svíravý a lehce chladivý účinek, tlumí pocení. Působí také protisvědivě a má mírné desinfekční účinky. Takto ovšem působí jen na místě aplikace,  celkově ale horečku nesníží. U tvarohového zábalu se dostaví pouze chladivý efekt, ale celková teplota těla se také nesníží.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu