Tipy, jak zabránit nepříjemnému zápachu z nadměrného pocení

Ostatní 15. prosince 2018 | 13:42 — Monika Moorová
Pocení je přirozený proces, při kterém se tělo ochlazuje, reguluje tělesnou teplotu a odstraňuje odpadní látky z těla. Za normálních podmínek vylučuje naše tělo přibližně jeden litr potu denně a z toho je až 98% vody. Faktem ale je, že nás hodně obtěžuje a hlídáme si, aby ho naše okolí nezaregistrovalo.
Dalších 6 fotografií v galerii
Zápach z nadměrného pocení obtěžuje nejen vás ale i vaše okolí / Shutterstock

Proti potu bojujeme různými dezodoranty, které ovšem ne vždy fungují tak, jak potřebujeme. Navíc jsou plné chemikálií, které snadno dráždí pokožku podpaží a způsobují záněty. Lepším způsobem boje proti potu a pachu jsou domácí deodoranty. Objevte skvělé přírodní prostředky proti pocení!

Proč se potíme?

Bez pocení bychom dlouho nepřežili. Udržuje nám stabilní tělesnou teplotu a obranné vlastnosti kůže, zvlhčuje se tak a ochlazuje povrch těla. Tímto způsobem z organismu odcházejí látky, které mu škodí a nemůže se jich zbavit jinak. 

Tento složitý mechanismus řídí nervová soustava a hormonální systém. Pocení je vegetativní reakcí spojenou se stresem či silnou emocí. Potíme se tedy nejen v teplém počasí, ale i u zubaře, na zkoušce, v rozpacích nebo když máme vztek.

S nadměrným pocením pomohou byliny

  • S nadměrným pocením vám mohou pomoci byliny. Určitě vyzkoušejte šalvěj. Šalvěj je velice účinná a pocení silně zmírňuje. Můžete si udělat koupel nebo popíjet šalvějový čaj. Víte, jak správně používat bylinky a na které neduhy se hodí? Čtěte více.
  • Vhodná, zejména přímo zázračně proti pocení nohou působící, je koupel, do které přidáte trochu jedlé sody. Malé množství sody můžete nanést i do podpaží. Neutralizujete tak nepříjemný pach.
  • Namísto jedlé sody můžete použít i běžný dětský pudr s obsahem azulenu. Po sprše nebo koupeli si trochu napudrujte dlaň a pudr pak rozetřete na oholené podpaží, v případě potřeby i na nohy.
  • Pocení utlumuje také jablečný ocet. Stačí přidat trochu jablečného octa do sklenice vody a tu vypít. Hrneček jablečného octa můžete také nalít do vany s horkou vodou a dopřát si koupel.

Vyrobte si kokosový deodorant

Pokud jste zvyklí používat klasické pevné deodoranty,  zkuste si je připravit doma. Není to nic složitého a k výrobě potřebujete jen pár ingrediencí. Základní složkou je kokosový olej, ke kterému se přidá soda bikarbona, kukuřičný škrob a esenciální olej.

Postup:

Dvě lžíce panenského kokosového oleje se mírně rozpustí, takže s olejem bude lépe pracovat. Pak přidejte 4 lžíce bikarbonátové sody a 4 polévkové lžíce škrobu. Směs dobře promíchejte, použijte mixér. Nakonec přidejte několik kapek esenciálního oleje. Záleží jen na vás, jaký si vyberete. Vyberte osvěžující citrón nebo příjemně vonící esenciální olej z levandule. Připravenou směs dejte do prázdného a čistého obalu po vypotřebovaném deodorantu a uchovávejte v chladničce. Směs v chladu ztuhne a můžete ji pak použít jako běžný deodorant.

Rada na závěr:

Potíte-li se příliš, začněte problém rychle řešit. Budete tak ohleduplní ke svým kolegům na pracovišti či spolucestujícím v dopravních prostředcích.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu